Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 00:48
Reklama

Obchody 80 rocznicy bitwy pod Piasutnem Żelaznym

Przedstawiciele samorządów, szkół, stowarzyszeń a także mieszkańcy i uczniowie spotkali się dzisiaj w Łosewie i Piasutnie Żelaznym aby oddać hołd poległym żołnierzom Armii Krajowej.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie. Następnie zaprezentowano replikę sztandaru bojowego z Kolna, którego historię zaprezentował Adam Przyborowski, pomysłodawca stworzenia repliki

– Na przełomie 41/42 roku w zimie w Kolnie w warunkach okupacji niemieckiej, powstał sztandar w formie aplikacji. Wykonane ze skromnych elementów. Były kotary, był kapelusz biały, pilśniowy z którego zrobiono orzeł. Jest niezwykła dat a13 październik 1939 roku, który wskazuje, że już wtedy zaczął się ruch wolnościowy w Kolnie- powiedział Adam Przyborowski.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie wieńców i zapalenie zniczy na grobie zabitych żołnierzy. W samej bitwie zginęło ich 10 i wszyscy zostali pochowani na cmentarzu w Łosewie. 

- Jest to naszym obowiązkiem, żeby pamiętać o tych co polegli, którzy walczyli za naszą wolność, którzy walczyli abyśmy mogli żyć w wolnym kraju dlatego staramy się pamiętać o nich. Co roku organizowane jest to spotkanie aby oddać hołd i cześć poległym- powiedziała Elżbieta Parzych, Wójt Gminy Zbójna.

Uroczystości od dwóch lat organizowane są w środku tygodnia tak aby zgromadzić uczniów z pobliskich szkół i od najmłodszych lat uczyć ich pielęgnowania historii i szacunku do przeszłości.

- Akurat tą uroczystość chcieliśmy zorganizować w taki sposób aby była jak największa ilość uczniów z naszych szkół i z terenu Gminy Zbójna. Ponieważ chcemy to traktować jako lekcje patriotyzmu gdzie uczniowie będąc tutaj zapoznają się z tym wydarzeniem, z tą historią i jednocześnie będą tym pokoleniem, które w przyszłości również będzie kontynuować naszą prace zmierzającą do tego aby nigdy z naszej pamięci nie były wymazane właśnie te bohaterskie czyny naszych żołnierzy Armii Krajowej- powiedział Józef Wiśniewski, Wójt Gminy Kolno.

-Dzięki temu poznajemy dużo ciekawostek ale i też ważnych informacji, które możemy przekazać naszym kolegom i koleżankom ale także rodzicom bo nie wszystko muszą wiedzieć- dodała Anna Sendrowska ze Szkoły Podstawowej w Dobrym Lesie.

Uroczystości zakończyły się w lesie pod pomnikiem poległych w bitwie pod Piasutnem Żelaznym. Dla wszystkich zebranych była to wyjątkowa chwila.

- Bardzo dobrze, że szkoły się angażują. Nauczyciele przyjeżdżają z uczniami. Widać, że dzieci nie ziewają. Jechaliśmy właśnie z młodymi ludźmi autobusem i oni zadowoleni byli, że jadą na te uroczystości -podsumowała Barbara Siwik z zespołu Czerwieniacy z Kolna.

- Poruszyło to moje serce, to są osoby dzięki, którym żyjemy w wolnym kraju. Jestem szczęśliwa że jest to docenione - dodała Anna Sendrowska.

Bitwa pod Piasutnem Żelaznym odbyła się 29 czerwca 1944 roku. Oddział partyzancki kapitana Stanisława Olszaka "Szareckiego" został zaatakowany przez niemieckich żandarmów wspieranych przez jednostkę "Jagdkommando" ze Stawisk. Wywiązała się walka w wyniku której poległo 10 polskich żołnierzy. 9 z nich jest pochowanych we wspólnej mogile na cmentarzu w Łosewie. 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama