Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 01:47
Reklama

Konferencja i debata „Miastotwórcza rola uczelni” [VIDEO]

Konferencja i debata „Miastotwórcza rola uczelni” odbyła się w Akademii Łomżyńskiej, jako jedno z wydarzeń towarzyszących jubileuszowi XX-lecia Akademii Łomżyńskiej. Zaprezentowano podczas niej badania i raporty dotyczące wpływu akademickości na rozwój miast i regionów, a także odbyła się ekspercka debata – łącząca perspektywę naukową i samorządową.

W konferencji i debacie wzięli udział eksperci reprezentujący różne środowiska, gospodarcze, samorządowe i akademickie: prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk, Rektor Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II; Wiceprezydent Łomży Piotr Serdyński; dr Anna Augustyn, specjalista ds. marketingu terytorialnego (UwB); dr Dariusz Perło, Prorektor ds. Dydaktyki i Spraw Studenckich AŁ; dr Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego; Piotr Kaczyński, Prezes Hexa Banku Spółdzielczego z siedzibą w Piątnicy.

Wyróżnij się albo zgiń. Tę marketingową maksymę przywoływała dr Anna Augustyn wprost sugerując, że „akademickość” może być elementem gospodarczej i marketingowej promocji miasta, filarem miejskiej polityki. 

– Możecie w Łomży oprzeć promocję miasta na uczelni, jej bogatych zasobach i atutach. To wymaga połączenia sił, ale byłoby dobrym kierunkiem, bo Akademia Łomżyńska to już wypracowana i dobrze postrzegana marka – mówiła dr Anna Augustyn, która jest także radną Sejmiku Województwa Podlaskiego. Naukowczyni przytaczała liczne przykłady miast, które filarem swojej polityki promocyjnej uczyniły publiczną uczelnię, przyciągając w ten sposób do miasta młodych ludzi i przeciwdziałając depopulacji oraz poprawiając wewnętrzne wskaźniki gospodarcze.

 

 

Prognozy demograficzne dla Łomży przywołał Prorektor Akademii Łomżyńskiej dr Dariusz Perło. A te optymistyczne nie są: mieszkańców Łomży w roku 2060 ma być niewiele ponad czterdzieści tysięcy. Prorektor przytaczał dane, statystyki, fakty: dzięki obecności w mieście uczelni zmienia się struktura społeczna i gospodarcza, w miastach o silnej uczelni tempo wzrostu przyśpiesza nawet do 30 procent, wzrostowi udziału studentów w populacji powiatu o jeden punkt procentowy towarzyszy wzrost PKB per capita o 2–4 tys. zł.

Szczegółową analizę tego typu faktów znaleźć można w ogólnodostępnym Raporcie KRUE „Nauka i szkolnictwo wyższe a PKB”. Przygotowany z inicjatywy Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych raport powstał na fali rozczarowania środowiska akademickiego pauperyzacją akademickości oraz niezrozumienia jej roli w procesie rozwoju gospodarczego kraju. Tymczasem jedna złotówka zainwestowana w badania, to 8 do 13 złotych wyższego PKB. Ale obecność uczelni wpływa także na inne elementy miejskiej i regionalnej wspólnoty: społeczne, kulturowe. Prorektor Akademii Łomżyńskiej dr Dariusz Perło podawał przykłady studenckiego wolontariatu oraz eksperckiego udziału studentów oraz pracowników w miejskiej tkance wydarzeń kulturalnych i społecznych. Z twardych danych prorektor wyliczał m.in. 7 milionów złotych stypendiów, które otrzymują każdego roku studenci Akademii Łomżyńskiej, a te trafiają do sektora usług Łomży, budując jego koniunkturę.

– Akademia Łomżyńska to marka, która zdobywa prestiżowy Diament Forbesa, uczestniczy w konsorcjach badawczych, jej studenci i pracownicy odnoszą sukcesy indywidualne i instytucjonalne, pozyskują granty z NCN – wyliczał dr Dariusz Perło.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama