Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 22:12
Reklama

W niedzielę 23 czerwca Noc Świętojańska w Koźle - [VIDEO]

Noc Kupały, Wianki albo Noc Świętojańska tak różnie nazywane święto było czasem rozrywek i przygotowania się do nadejścia lata. Obchodzono je wszystkie z końcem wiosny, a powitanie lata musiało być huczne i radosne. Chrześcijański odpowiedni słowiańskiej Nocy Kupały to Noc Świętego Jana znana też jako Noc Świętojańska. Po raz kolejny organizowana będzie w Koźle w gminie Kolno.
W niedzielę 23 czerwca Noc Świętojańska  w Koźle - [VIDEO]

- Podczas "Nocy Świętojańskiej" odbędzie się również Plener Ekologiczny. To dodatkowa motywacja żeby odwiedzić Kozioł 23 czerwca zaprasza - Mariusz Wesołowski, dyrektor Centrum Kultury gminy Kolno.

Najważniejszy tej nocy w Koźle będzie konkurs na najpiękniejszy wianek Kupały, zaplanowano także występy Klubu Seniora z Borkowa, zespołów Zabielanki, Borkowiacy i Czerwieniacy. Gościnnie wystąpi zespół Przekrój.

Noc Świętojańska czyli najkrótsza noc w roku 2024 przypada z 21 na 22 czerwca. Zgodni z tradycją świętowana powinna być w nocy oczywiście w gronie przyjaciół, przy ogniu, który według naszych przodków, miał odstraszać plączące się po świecie demony

Noc Kupały 2024 - przesądy, tradycje, zwyczaje i obrzędy

Święto było powitaniem lata i oddaniem czci siłom natury - żywiołom ognia i wody oraz płodności. Jest to też święto miłości, dlatego wiele osób kultywujących wiarę przodków traktuje Noc Kupały jako alternatywę dla Walentynek. Gdy Chrześcijaństwo zaczęło się rozprzestrzeniać w Europie, Kościół próbował walczyć z Nocą Kupały. 

Tradycje kupalne okazały się jednak zbyt silne. Dlatego powstała obchodzona mniej więcej w tym samym czasie (noc z 23 na 24 czerwca) Noc świętojańska. W X i XI wieku nazwę "Kupała" Kościół próbował wywodzić od słowa "kąpać", co miało nawiązywać do Jana Chrzciciela dokonującego chrztów poprzez rytualną kąpiel. Językoznawcy twierdzą jednak, że słowo to nie ma nic wspólnego z biblijną postacią. Wyraz kupała pochodzi najpewniej od indoeuropejskiego "kump", oznaczającego zbiorowość - święto obchodzono bowiem gromadnie. Obrzędy Nocy Świętojańskiej bezpośrednio nawiązują do zwyczajów starożytnych Słowian. Podczas święta rozpalało się ogniska, wokół których tańczyły dziewczęta. W płomienie wrzucano również zioła. Popularne było też skakanie przez ogień. Wszystko to miało zapewnić zdrowie, płodność i ochronę przed złymi mocami. Chrześcijaństwo dodało zwyczaj tradycyjnego święcenia wody.

Tak było rok temu w Koźle:


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama