W Mediolanie zaprezentowany został projekt "Crafting connections", który tworzą ręcznie szyte lub haftowane obrazy w formie kilimów do dekoracji ścian. Narodził się ze współpracy z wietnamsko-brytyjską artystką, textile designerką Lilly Wong. To połączenie bogatych, tradycyjnych praktyk tekstylnych Polski i Wietnamu, zachowujące dziedzictwo kulturowe i jednocześnie promujące zrównoważony rozwój. Współpraca ta stanowi wyjątkową okazję do zaprezentowania tych dwóch kultur poprzez tradycyjną i współczesną sztukę.
- W obliczu globalnych wyzwań w branży tekstylnej, koncentracja na zachowaniu tradycji i dziedzictwa ma kluczowe znaczenie, dlatego poprzez nasze działania chcemy przyczyniać się do bardziej zrównoważonej i tętniącej kulturowo przyszłości – mówi Małgorzata Truszkowska.
Artystyczną inspiracją Małgorzaty Truszkowskiej są wspomnienia z dzieciństwa.
- Pamiętam w domach dziadków powojenne malowane makatki lub tkane kilimy. Były również ozdobne "obrazy" lub poduszki tworzone przez moją ciocię w latach 70-80 haftem pętelkowym. Do tego natura. Jako dziecko spędzałam wakacje na wsi Koty i Kossaki Nadbielne, więc zwierzęta, lasy, rzeki, roślinność. Moje prace są współczesną interpretacją wspomnień z przeszłości, ukłonem w stronę regionu podlaskiego z którego pochodzę – wyjaśnia artystka.
Jako profesjonalna projektantka wzornictwa wykorzystuje umiejętności projektowe oraz manualne do tworzenia wyszywanych obrazów, inspirując się wzorami podlaskimi tworzy własne motywy graficzne oraz kompozycje kolorystyczne, a następnie przenosi je na "płótno". Eksperymentuje z różnymi technikami takimi jak haft tradycyjny, pętelkowy igłą tkacką, czasem z elementami malarstwa.
Małgorzata Truszkowska mimo, że dużo czasu spędza za granicą (mieszkała w we Włoszech, Niemczech, Austrii, Grecji), to Łomża jest jej miejscem do którego wraca, tutaj jest jej dom, rodzina. Wykonując zawód projektantki z łatwością może się przemieszczać i pracować zdalnie, dlatego bywa często w Łomży, która jest dla niej miejscem wyciszenia, a czasem intensywnej pracy. To tu często tworzy swoje projekty, natomiast świat traktuje jako inspirację, motor do działania, drugi dom.
Na pytanie jakie są jej ulubione miejsca w Łomży odpowiada:
- Zdecydowanie Łomżyńskie Bulwary. Ze względu na to, że jestem pasjonatką kolarstwa i ogólnie przemieszczam się praktycznie zawsze na rowerze, preferując zdrowy tryb życia, to bardzo doceniam dobrze rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych w Łomży. Natomiast jako projektantka, okiem estetycznym bardzo wysoko oceniam dbałość o zieleń w Łomży, kwieciste klomby, parki, jest co podziwiać i gdzie odpoczywać – mówi Małgorzata Truszkowska.
Podczas spotkania z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim, opowiadała o swojej twórczości, inspiracjach, ale także możliwości nawiązania współpracy z miastem.
- Jako prezydent Łomży jestem dumny, że pochodząca stąd Małgorzata Truszkowska odnosi artystyczne sukcesy na całym świecie. Uważam, że jej twórczość powinna zagościć również w Łomży, dlatego będziemy dążyć do zorganizowana wystawy jej prac, tak aby mogli je podziwiać także mieszkańcy naszego miasta – mówi prezydent Mariusz Chrzanowski dodając, iż obrazy inspirowane tradycją i kulturą naszego regionu szczególnie zasługują na ich wyeksponowanie w przestrzeni miejskiej.
Małgorzata Truszkowska ukończyła wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz studiowała projektowanie produktu i ubioru na Akademii Sztuk Pięknych Brera w Mediolanie. Od 2007 roku pracuje jako projektant we Włoszech, Polsce, Austrii i Niemczech. W 2017 roku założyła autorską pracownię Maygo Design Studio, w ramach której rozwija markę Maygo Design. W jej projektach bardzo ważne są zrównoważony rozwój, wysoka jakość produktów i naturalne, wytrzymałe materiały.
Komentarze