Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 00:06
Reklama

Grand Prix ,,Walizki” dla Francji [VIDEO]

Spektakl „Nie czekaj na mnie” Ass Compagnie La Neige Sur Les Cils z Francji zdobył Grand Prix 37. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka”. Ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę, jury zdecydowało się przyznać za spójność wszystkich elementów spektaklu tworzących świat baśniowo-mityczny, gdzie wszystko: plastyka, animacja i opowiedziana historia, trafia prosto do serca.
Grand Prix ,,Walizki” dla Francji [VIDEO]

- Jestem szczęśliwa, że opowieść, którą stworzyliśmy za pomocą naszych serc, trafiła do waszych serc. Dziękujemy wam bardzo za ten wspaniały Festiwal, za wspaniałą organizację, ponieważ powinniśmy pielęgnować to dziecko w sobie – powiedziała autorka spektaklu Vera Rozanova odbierając główną nagrodę.

W nurcie konkursowym Festiwalu wystąpiło 13 zespołów z 9 krajów, a w całym programie „Walizki” przewidziano aż 21 różnego rodzaju wydarzeń.

 

 

- Jury miało poważny problem. Te kategorie, w których przyznajemy nagrody, są dosyć stałe, natomiast różnorodność spektakli jest ogromna. W ostateczności jakoś to się udało – nie krył trudów oceny Wojciech Kobrzyński, przewodniczący jury. 

- Dziękuję wszystkim zespołom za stworzenie niepowtarzalnej aury naszego Festiwalu oraz zaprezentowanie bardzo ciekawych przedstawień. Były to teatry ogromnie zaangażowane, podejmujące dosyć ważne problemy natury moralnej, estetycznej. Mi się wydaje, że te spektakle konkursowe obfitowały w tym roku w znaczący przekaz, ponieważ swoim głosem komentowały to, co dzieje się na świecie. Ale nie zabrakło także spektakli lekkich – powiedział dyrektor Festiwalu oraz łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk podkreślając, że jego program był tak skonstruowany, aby widzowie znaleźli coś dla siebie, żeby zarówno dziecko mogło przyjść i poczuć się znakomicie na tych spektaklach, jak również dorośli. - Bardzo się cieszę, że dojechały wszystkie teatry, bo nie jest to festiwal krajowy, tylko międzynarodowy. Cieszy mnie również, że przez te cztery dni ludzie czuli się znakomicie w Łomży, co jednocześnie stanowi wspaniałą promocję naszego miasta – podkreślił Jarosław Antoniuk.

Obecna na zakończeniu 37. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego ,,Walizka” posłanka na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś zwróciła uwagę, że festiwal jest wydarzeniem, którym Łomża może pochwalić się nie tylko w kraju, ale także na całym świecie.

- Jestem dumna, że to właśnie tu w Łomży, już po raz 37 odbywa się ten festiwal. Na kilka dni miasto staje się kulturalną stolicą kraju. Myślę, że możemy pokusić się o stwierdzenie, że świata również, gdyż przyjeżdzają teatry międzynarodowe. Widać, że mieszkańcy bardzo doceniają ten festiwal. Świadczy o tym frekwencja na spektaklach – powiedziała Alicja Łepkowska-Gołaś, która pogratulowała dyrektorowi Jarosławowi Antoniukowi oraz wszystkim pracownikom teatru i wolontariuszom organizacji wydarzenia oraz podziękowała teatrom za niezapomniane przeżycia i wrażenia.

Znaczenie i rangę festiwalu docenił również Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego.

- Festiwal teatralny ,,Walizka” kojarzy mi się z wyjątkową atmosferą, ze sztuką na naprawdę wysokim poziomie, która wypełnia każdą przestrzeń tego miasta. Mieszkańcy miasta, ale nie tylko czekają każdego roku na te wydarzenie. Bardzo licznie w nim uczestniczą, przeżywają i oklaskują gromkimi brawami każdy ze spektakli. Jako członek zarządu województwa podlaskiego, odpowiedzialny za kulturę bardzo się z tego cieszę. Jako województwo podlaskie wspieramy nie tylko jednostki kultury, dla których jesteśmy organem prowadzącym, ale także takie wydarzenia jak te. Gratuluję dyrektorowi tylu lat organizacji festiwalu i deklaruję, że jako zarząd województwa będziemy wspierać te wydarzenie – zapewnił Jacek Piorunek.

Zamykając tegoroczną edycję Festiwalu „Walizka”, obecny na większości przedstawień prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zauważył, że przez minione cztery dni mieliśmy możliwość doświadczyć wielu pięknych spektakli.

- Były one niezwykle różnorodne, poruszające ważne tematy społeczne, globalne. Dziękuję za to wszystkim aktorom i przedstawicielom teatrów, które gościły w naszym mieście. Dziękuję również mieszkańcom Łomży, którzy bardzo aktywnie wzięli udział w tych przedstawieniach. Gratuluję dyrektorowi kolejnego udanego Festiwalu i również dziękuję całemu zespołowi oraz licznym wolontariuszom, których ogromne zaangażowanie w jego organizację i przebieg było widoczne – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

Dodawał, że choć zamykamy 37. MFT „Walizka”, to Teatr Lalki i Aktora jest z nami przez cały rok, a piękne spektakle przygotowywane przez łomżyńskich aktorów powodują, że będziemy mogli przeżywać jeszcze wiele ciekawych i dobrych emocji.

Nagrody przyznane przez Jury w składzie: Wojciech Kobrzyński (przewodniczący), Zoran Đerić, Zbigniew Krzywański, Magda Skiba, Julija Skuratova:

Grand Prix w wysokości 10.000 złotych, ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymał spektakl „Nie czekaj na mnie” Ass Compagnie La Neige Sur Les Cils (Francja) za spójność wszystkich elementów spektaklu tworzących świat baśniowo-mityczny, gdzie wszystko: plastyka, animacja i opowiedziana historia, trafia prosto do serca.

Nagrodę za reżyserię w wysokości 3000 złotych, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Łomży oraz grawerton ufundowany przez Wojewodę Podlaskiego, otrzymali Rachel Karafistan i Kuba Pierzchalski za odwagę w podejmowaniu ważnych tematów i siłę wyrazu przekazu artystycznego, który trafia celniej niż jakakolwiek publicystyka w spektaklu “If Only” Rachel Karafistan / Cosmino Productions (Niemcy).

Nagrodę za scenografię w wysokości 3000 złotych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymał Kevin Augustine za wyjątkową oryginalność form oraz komponowanie ich w przestrzeni sceny, gdzie animowane elementy, wraz z ciałem animatora, tworzą spójną artystyczną wypowiedź w spektaklu “Body Concert” Lone Wolf Tribe (USA).

Nagrodę w wysokości 3000 złotych, ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego, otrzymał Mark Bruckner za muzykę, która współtworzy dramaturgię spektaklu “Body Concert” Lone Wolf Tribe (USA).

Nagrodę aktorską w wysokości 1000 złotych, ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża, otrzymała Ava Loiacono za niezwykłe umiejętności animacyjne i kulturę aktorską w spektaklu “Sacred Love” Associazione Culturale La Terra Galleggiante / Il Funambolo (Włochy/Szwajcaria).

Nagrodę aktorską w wysokości 1000 złotych, ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża, otrzymali: Miha Arh, Gašper Malnar, Barbara Kanc, Filip Šebšajevič za zbiorową kreację w spektaklu „Tunnel” Lutkovno Gledališče Ljubljana (Słowenia).

Nagrodę aktorską w wysokości 1000 złotych, ufundowaną przez Wójta Gminy Łomża, otrzymał Kevin Augustine za kunszt animatorski w spektaklu “Body Concert” Lone Wolf Tribe (USA).

Tradycyjnie także nagrody ,,Szarego Widza” wręczyła filozofka, miłośniczka sztuk wszelakich i barwna postać naszego miasta Anna Jakubowska, która nagrodziła spektakl „Nie czekaj na mnie” Ass Compagnie La Neige Sur Les Cils, Avę Loiacono i Associazione Culturale La Terra Galleggiante / Il Funambolo, Teatro Due Mondi z nurtu pozakonkursowego oraz „The Duck After” słowackiego Naša Ulica/Anima Act. Anna Jakubowska nagrodę ,,Szarego Widza” przyznała również Magdalenie Zach z Akademii Łomżyńskiej, która od wielu już lat wspiera Międzynarodowy Festiwal Teatralny ,,Walizka” i jest łącznikiem pomiędzy kulturami i językami świata.

Po wręczeniu nagród na placu Katedralnym wystąpił Kolektyw Kejos ze spetaklem ,,Epitafium Błazna”, czyli przedstawieniem z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego , inspirowane motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią Szekspirowskiego błazna. Bazując na tym, co ,,pomiędzy tekstem”, Kolektyw KEJOS przez kilkadziesiąt minut snuł nową opowieść rozpiętą między odwiecznymi problemami a współczesnością. 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama