Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 12:55
Reklama dotacje rpo

Jadą na Campus z Łomży - [VIDEO]

Po raz czwarty w Olsztynie odbędzie festiwal społeczny Campus Polska Przyszłości. Uczestnicy tego wydarzenia będą mieli okazję wziąć udział w licznych panelach dyskusyjnych, spotkaniach z ekspertami czy debatach na temat przyszłości kraju. 23 sierpnia na Campus wyjedzie kilku osobowa drużyna z Łomży, o szczegółach tegorocznej edycji mówiła posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś.

- To festiwal dla osób młodych, kreatywnych i dojrzałych do tego, by rozmawiać o przyszłości Polski - tak o uczestnikach minionych edycji mówiła posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś.

W 2023 roku udział w kampusie wzięło 1300 osób w wieku 18-35 lat. Na kilku scenach wydarzenia wystąpiło około 500 prelegentów i prelegentek. 

-  Przez siedem dni będziemy rozmawiać o tym, jak widzimy naszą przyszłość. Zwłaszcza w kontekście osób młodych jest to bardzo ważne. My natomiast musimy usłyszeć, jaką przyszłość chcą, byśmy im zostawili – stwierdziła Alicja Łepkowska-Gołaś, posłanka na Sejm RP, która była uczestniczką takiego festiwalu. 

Uczestnictwo w wydarzeniu 23-29 sierpnia na olsztyńskim Kortowie jest bezpłatne. 

- To oznacza, że rekrutowaliśmy osoby, które wykazywały się największymi umiejętnościami, w typowo miękkich kompetencjach niezbędnych do rozwoju naszego społeczeństwa obywatelskiego. Jestem dumna, że coraz więcej osób z Łomży składa swoje aplikacje na Campus Polska Przyszłości – mówiła Alicja Łepkowska-Gołaś.

To największy festiwal społeczny w Europie. Organizatorzy chcą wspólnie tworzyć przestrzeń do dialogu i spotkań młodych ludzi, pragnących aktywnie kształtować przyszłość, liczne panele dyskusyjne, spotkania z ekspertami, politykami i społecznikami. Debaty mają dawać okazję do inspiracji, zdobywania wiedzy i chęci, dzięki którym uczestnik będzie mógł przełożyć pomysły na działania. Spośród kilkuset zgłoszeń nadesłanych z Ziemi Łomżyńskiej, wybranych zostało około 10 osób, które pozytywnie przeszły rekrutację. Dwie reprezentantki Łomży poznaliśmy podczas briefingu prasowego, na którym uczestniczki odebrały symboliczne bilety. To Paulina Kenigsman z Polskiej Fundacji Filary Rozwoju oraz Marlena Siok przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Kobiet. 

- Bardzo dziękuję że mogę być częścią tego wydarzenia. Rekrutacja naprawdę wymagała zaangażowania. Łatwo nie było wyróżnić się spośród tysięcy osób z całej Polski. Niemniej jednak bardzo się cieszę, że znajdę się w tym gronie i będę współtworzyła Campus Polska Przyszłości 2024 – mówiła Marlena Siok. 

W ocenie przewodniczącej Łomżyńskiej Rady Kobiet - Campus Polska Przyszłości to kilka bardzo intensywnych dni rozmów o tym, co najważniejsze. To rozmowy o bezpiecznym świecie, kompetencjach przyszłości, komforcie życia czy o różnorodności społecznej, ale także o gospodarce i nowoczesnych technologiach, czyli najważniejszymi wyzwaniami, przed którymi stoją młode pokolenia. 

- Ja bardzo się cieszę, że takie festiwale społeczne są organizowane i młodzi ludzie mają możliwość dyskutowania o tym, w jakim kierunku ma zmierzać Polska. Cieszy tym bardziej, że Łomża staje się też takim epicentrum rozwoju społecznego – dodała przewodnicząca Marlena Siok.

W ostatnim czasie obserwujemy intensywne rozkwit różnych organizacji pozarządowych z Łomży. Fundacja Aktywni w Pracy rozwija działania wspierające zatrudnienie osób z niepełnosprawnością. Rozwój edukacji skierowany do różnych środowisk możliwy jest także poprze nowo powstałe Centrum Edukacji Globalnej czy Centrum Rozwoju Młodzieży. 

- To wszystko wskazuje na to, że młodzi ludzie w Łomży są bardzo aktywni i chcą tworzyć społeczeństwo obywatelskie. Przyznam, że dla mnie powrót do Olsztyna to również sentymentalna podróż, ponieważ trzy lata spędziłam na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i w Kortowie, dlatego z ogromną przyjemnością będę uczestniczyła w tym Campusie, i jestem pewna, że to, co wyniesiemy z festiwalu przysłuży się też do budowania lokalnej wspólnoty jaką jest Łomża – dodała Marlena Siok. 

Zadowolenia nie kryła także druga uczestniczka Campusu 2024. To Paulina Kenigsman z Łomży, która widzi w tym wyzwanie i swoją szansę, a wyjazd potraktuje jako inwestycję w swój rozwój zawodowy.

- Dla mnie to jest duże wyróżnienie, ponieważ liczba miejsc była ograniczona, a jednak się dostałam – z zadowoleniem odebrała symboliczny bilet Paulina Kenigsman, która już kilka lat związana jest z sektorem organizacji pozarządowych. 

Jak zapowiedziała posłanka jeszcze kilku mieszkańców ziemi łomżyńskiej otrzyma bilety na festiwal i usłyszy słynne: „Jedziesz na Campus”.

- To tylko dobrze dla tego miasta, bo to świadczy o tym, że mamy mnóstwo zaangażowanych ludzi - stwierdziła Alicja Łepkowska-Gołaś i przypomniała, że w poprzednich edycjach uczestniczyli ludzie ze świata polityki międzynarodowej ale także ludzie kultury. Byli to m.in. ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzeziński, mer Kijowa Witalij Kliczko, Jerzy Buzek, Olga Tokarczuk, Remigiusz Mróz, Agnieszka Holland, Maciej Stuhr, Monika Brodka, Borys Szyc, Martyna Wojciechowska, Andrzej Seweryn, prof. Jerzy Bralczyk, Mariusz, Szczygieł, uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska czy Swiatłana Cichanouska oraz wielu innych.

Na festiwalu w tym roku spotka się również 1300 uczestników z całej Polski. Program wydarzenia podzielony został na pięć osi tematycznych. To bezpieczny świat, kompetencja przyszłości, różnorodne społeczeństwo, komfort życia oraz gospodarka i technologia.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama