- To jest miejsce, w którym młodzież może korzystać z wiedzy naszych ekspertów, szkoląc się z umiejętności miękkich, rozwijać i uczyć się jak zarządzać stresem i jak być dobrym liderem – mówiła Magdalena Koniecko, menedżer działu projektów Stowarzyszenia Youth Human Impact. – Na takie warsztaty nie ma przestrzeni w szkołach, a poprzez nasze programy chcemy współpracować z uczniami łomżyńskich szkół, by zapełniać tę lukę, żeby dawać młodzieży możliwość rozwoju, by nie byli tylko biernymi odbiorcami, ale twórcami – dodaje Magdalena Koniecko.
Pierwszym projektem YHI była wymiana młodzieży z Polski i Litwy, której głównym celem było zgłębienie wiedzy na temat komunizmu w obu państwach i jego wpływu na obywateli. za ten projekt YHM otrzymał nagrodę Edu Inspiracje i od tego się zaczęło. Dzisiaj mają cztery biura w Polsce m.in. w Warszawie i pod Krakowem. Realizują projekty unijne na terenie całego kraju i Unii Europejskiej, min. w województwie małopolskim. Mowa tu o świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci, które korzystają z bezpłatnych zajęć dodatkowych. W świętokrzyskim prowadzą Centrum Integracji Cudzoziemców, w województwie lubelskim prowadzą Centrum Interwencji Kryzysowej ,,Bezpieczna Przystań”, a na Mazowszu Akademię Pink Power dla kobiet, które mogą wziąć udział w kursach podnoszących ich kompetencje, bo aktywna kobieta, to kobieta sukcesu. Polska dla członków YHI to za mało, współpracują z ponad stu organizacjami na trzech kontynentach. Po takich doświadczeniach przyszedł czas na Łomżę.
- Teraz będzie się działo, bo będziemy realizowali z łomżyńską młodzieżą szereg różnych inicjatyw. Zbieraliśmy doświadczenie, realizujemy projekty na całym świecie, w Unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych i będziemy do tych projektów zapraszali młodzież, aby ona wspólnie z nami tworzyła i mogła aktywnie w nich partycypować, być współtwórcami – zachęcał Patryk Klej, prezes Stowarzyszenia Youth Human Impact. - Stworzyliśmy przestrzeń, by młodzi ludzie mogli odnaleźć się ze swoimi inicjatywami i jak my kiedyś działać w Łomży, w Polsce i na świecie – uzupełnia Patryk Klej.
Twórcy Centrum Rozwoju Młodzieży nie zapominają, że ich początki nie były łatwe, ale droga wskazana kiedyś przez nauczyciela wcale nie okazała się wyboista.
- Tutaj mogę złożyć serdeczne podziękowania dla całej kadry edukacyjnej, która wtedy nas bardzo mocno wspierała, i która pomagała nam w realizacji przedsięwzięć, bo to właśnie tam spotkaliśmy naszego nauczyciela, który wziął nas pod opiekę, pod swoje skrzydła i pomógł nam zrealizować pierwszy w naszym życiu projekt – opowiada Patryk Klej. - To właśnie skłoniło nas do tego, abyśmy założyli własne Stowarzyszenie, by rozwijać nasze umiejętności i tak działamy od prawie 10 lat – z radością i satysfakcją tłumaczył prezes Stowarzyszenia Youth Human Impact.
Biuro YHI mieści się w zabytkowej kamienicy Śledziewskich przy ulicy Henryka Sienkiewicza 10 pod numerem 7. Na oficjalnym otwarciu nie mogło zabraknąć młodzieży oraz przedstawicieli grona pedagogicznego z III Liceum Ogólnokształcącego.
- Jestem bardzo dumna z tego co już osiągnęli i z tego jakie mają plany. To wszystko przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Nie zdawałam sobie sprawy, że te ich przedsięwzięcia i działania są takie spektakularne i że rzeczywiście oni przekraczają granice – gratulowała Katarzyna Życzkowska, dyrektor III LO w Łomży.
Współpracę z nowym Centrum Edukacji Młodzieży zadeklarowała nowa dyrektor MOSiR Bernadeta Krynicka oraz sąsiadka młodzieżowego biura posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś (biuro poselskie mieści się w tej samej kamienicy na parterze budynku).
- Bardzo się cieszę, bo to jest miejsce pełne energii, takiego samorozwoju, którego podstawą jest edukacja. Dużo młodych ludzi z Łomży wyjeżdża, a ja myślę, że to Centrum będzie takim miejscem, które spowoduje, że ci ludzie, jeśli nawet wyjadą do innych miast na studia, to wrócą do tego miasta, bo zobaczą, że wszędzie można spełniać swoje marzenia, a ja jestem tego doskonałym przykładem – mówiła Alicja Łepkowska-Gołaś, posłanka na Sejm RP.
Dumny z dokonań nie tylko łomżyńskich aktywistów był także wiceprezydent Łomży Piotr Serdyński. Docenił, że doświadczenie, jakie zdobyli na całym świecie przenosić będą do grodu nad Narwią.
- Myślę, że to będzie naprawdę dobre miejsce. Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele pozytywnych projektów realizuje to Stowarzyszenie. Bardzo cieszę się, że Ci młodzi ludzie, którzy wychowywali się i uczyli w Łomży, teraz gdy zdobyli doświadczenie postanowili otworzyć takie miejsce w naszym mieście – gratulował odważnych decyzji Piotr Serdyński, wiceprezydent Łomży. Jestem przekonany, że to miejsce będzie taką inspiracją dla młodych ludzi, którzy uczą się łomżyńskich szkołach i będą mogli tutaj przyjść, nawiązać kontakty i właśnie zainspirować się, włączyć się w projekty i być może w przyszłości realizować swoje – dodał wiceprezydent, bo Centrum jego zdaniem będzie dobrym uzupełnieniem oferty, które daje nasze miasto.
YHI realizuje swoje działania z ciekawości do człowieka, do świata i do tego co wokół nas się dzieje. Dlatego tworzą projekty, dzięki którym aktywnie zmieniają kompetencje społeczne młodzieży i dorosłych.
- Miałam okazję zdobyć dużo doświadczenia i przełamać przede wszystkim barierę mojej dojrzałości, mojego wieku na różne aspekty w życiu publicznym czy kulturalnym – przekonywała obecnych Bogumiła Perkowska, uczestniczka projektu Stowarzyszenia Youth Human Impact. – Nie każdy ma szczęście mieć dużą rodzinę czy aktywnych przyjaciół, a tu z młodymi nadal możemy czuć się potrzebni – dodał Bogumiła Perkowska.
Organizatorom Centrum Rozwoju Młodzieży w Łomży zależy, by młodzi ludzie nie chodzili tylko do szkoły, a szukali okazji i pomysłów na tworzenie lepszego otoczenia wokół siebie, by byli kreatywni, a ich pomysły mogą materializować się właśnie w Centrum przy ul Sienkiewicza w Łomży. A przekuje o tym doświadczenie członków Stowarzyszenia YHI. Do tej pory zrealizowali ponad 115 projektów blisko trzema tysiącami uczestników. CMR zaprasza od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 18.00. Koordynatorką Centrum Rozwoju Młodzieży w Łomży jest Magdalena Koniecko.
Komentarze