Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 września 2024 02:43
Reklama

Kolno i Wolmirstedt. Młodzi Polacy i Niemcy wobec totalitaryzmu

Uczniowie z Wolmirstedt koło Magdeburga z kolegami z Kolna spędzili razem kilka dni na poznawaniu Polski i siebie wzajemnie. Głównym wątkiem rozmów i refleksji były postawy młodzieży wobec totalitaryzmu w czasach wojny światowej i obecnie. Z polskimi i niemieckimi uczestnikami pobytu spotkał się w piątek 7 czerwca w Nowogrodzie Jacek Piorunek z zarządu województwa.
Kolno i Wolmirstedt. Młodzi Polacy i Niemcy wobec totalitaryzmu

- Samorząd województwa przywiązuje wielką wagę do współpracy międzynarodowej. Sami prowadzimy takie przedsięwzięcia i wspieramy inicjatywy realizowane przez gminy, powiaty czy organizacje pozarządowe. W ubiegłym roku, jako radny byłem inicjatorem zorganizowania konkursu dotyczącego współpracy międzynarodowej samorządu województwa. Szczególnie zależy nam na projektach o dłuższej perspektywie, obliczonej nawet na lata. Stowarzyszenie nauczycieli germanistów z Łomży jest znane z aktywności i proponuje bardzo ciekawe przedsięwzięcia, zresztą nie tylko w odniesieniu do krajów niemieckojęzycznych – mówił Jacek Piorunek.

Wśród organizatorów pobytu są m. in. samorządy województw i Kolna, "marszałkowskie" Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży i łomżyński oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.

- To już 14 lat naszej działalności. Zaczynaliśmy od 20 osób, teraz jest to już 80 germanistów. Organizujemy projekty coraz częściej we współpracy także z anglistami, a kraje naszej aktywności to nie tylko Niemcy ale także np. Turcja, Chorwacja czy Grecja. Te przedsięwzięcia to pisanie listów, wymiany, seminaria, warsztaty i wiele innych działań - poinformowała Iwona Czaplicka, kierująca łomżyńskim oddziałem Stowarzyszenia. 

Obecność niemieckiej młodzieży z Ganztagschule J. Gutenberg z Wolmirstedt w okolicach Magdeburga w Kolnie, województwie podlaskim i w innych historycznych częściach Polski to praca m. in. Danuty Beutler, Polki, która osiadła w Niemczech, a w Kolnie Urszuli Banach z Zespołu Szkół Technicznych. Z nastolatkami zza Odry pobyt w Polsce spędziła m. in. Anke Steinwerth.

- Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęcie. Wiele zobaczyliśmy, a przede wszystkim poznaliśmy wspaniałą polską gościnność. Cieszymy się, że uczestniczyliśmy w tym projekcie i bardzo chcemy, aby polscy uczniowie, którzy nas odwiedzą także wyjechali pełni jak najlepszych wrażeń - mówiła opiekunka młodzieży z Niemiec. 

Niemieccy goście przyjechali do Nowogrodu wprost z długiej wyprawy do Lublina, gdzie, wraz z kolegami z Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie, odwiedzali m. in. muzeum utworzone w dawnym niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku. Uczniów w wieku 16 - 18 lat i ich opiekunów wraz z Jackiem Piorunkiem witał ich w hotelu Kurpia Arte burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama