– Wszystko zaczęło się 10 lat temu – tłumaczy Patryk Klej, prezes stowarzyszenia Youth Human Impact.
Chcieli czegoś więcej
Kiedy byli uczniami III LO w Łomży rozpierała ich energia, działali w samorządzie szkolnym, byli aktywni i szukali czegoś więcej, niż tylko zorganizowanie apelu czy akcji szkolnej. Natknęli się na szkolenie dla młodzieży od 16. roku życia, dotyczące pisania projektów i sposobów pozyskiwania środków z UE. Na szkolenie pojechali pod opieką nauczyciela historii i WOS-u Marcina Mikołajczyka.
– I tak zorganizowaliśmy pierwszy projekt przy wsparciu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży, który dotyczył praw człowieka – wspomina początki Patryk Klej. – Kluczowym była odpowiedź na pytanie: dlaczego warto ich przestrzegać, spotykaliśmy się ze świadkami historii, między innymi z byłymi więźniami Auschwitz-Birkenau, getta krakowskiego – dodaje Patryk Klej.
Zaczęli odnosić pierwsze sukcesy, od Fundacji Rozwoju i Systemu Edukacji Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymali nagrodę EduInspiracje za najlepszy projekt przeprowadzony w 2014 roku.
– Uznaliśmy że chcemy rozwinąć naszą działalność ponieważ mamy potencjał do tego, aby robić więcej projektów – tłumaczy Magdalena Koniecko, manager działu projektów Stowarzyszenia. – Ciągle było nam mało i dlatego poszliśmy za ciosem – dodaje.
„Jeśli zdolny, uczony to z Łomży…”
Pomysł na Centrum Rozwoju Młodzieży pojawił się jakiś czas temu, podczas rozmów z młodymi ludźmi.
– Mamy szereg wolontariuszy nie tylko z Łomży, ale z całej Polski, z którymi współpracujemy. W rozmowach przewinął się jeden temat, by stworzyć przestrzeń dla młodzieży, gdzie mogłaby zdobywać praktyczną wiedzę – tłumaczy Magdalena Koniecko.
Centrum Rozwoju Młodzieży jest to projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej z programu Europejski Korpus Solidarności, trwa od stycznia 2024 roku.
– Współpracujemy ze szkołami w Łomży, prowadzimy warsztaty dla młodzieży – dodaje managerka.
Centrum Rozwoju Młodzieży oficjalnie rozpocznie działalność 7 czerwca, a jego siedziba mieścić się będzie przy ul. Sienkiewicza 10/7 w Łomży.
– Młodzież będzie mogła skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów, z którymi współpracujmy, także naszych zasobów – poinformowała mówi Ewelina Makarewicz, członek Stowarzyszenia.
Najważniejsze jest bezpośrednie angażowanie młodzieży w nasze działania projektowe, żeby uczyła się na tzw. żywym organizmie. Młodzi ludzie dowiedzą się jak wygląda cały proces planowania projektu, od idei, do napisania wniosku i jego realizacji.
– Widzimy niszę na rynku, bo w szkołach nie ma na to czasu – dodaje Ewelina Makarewicz.
W młodych ludziach drzemie olbrzymi potencjał, nie zawsze wiedzą jakie są przed nimi możliwości. „My chcemy im to pokazać, stworzyć szansę na lepszy start w dorosłość i rynek pracy. Nam też kiedyś ktoś dał szansę” – powtarza zgodnie cała trójka.
Stowarzyszenie Youth Human Impact ma kolejne pomysły. Jednym z nim będzie Festiwal Kultur, na który do Łomży mają przybyć uczestnicy z takich krajów jak Malta, Azerbejdżan czy Mołdawia. Wydarzenie zaplanowane jest na lipiec na bulwarach łomżyńskich.
– Uczestnicy będą prezentować swoje kraje, będą uczyć tańców regionalnych i pokażą nam swoją kulturę. Zapraszamy wszystkich mieszkańców ziemi łomżyńskiej. To okazja, by przełamywać bariery, poznać nowe kultury i otworzyć się na innych – zachęca Ewelina Makarewicz.
Z członkami stowarzyszenia spotkał się prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który pogratulował im pomysłów i życzył kolejnych cennych inicjatyw przyczyniających się do rozwoju młodych ludzi i miasta.
Komentarze