Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 19:17
Reklama

100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Piątnicy - [VIDEO]

Od ponad wieku odważnie spieszą na ratunek potrzebującym, niosą pomoc drugiemu człowiekowi ratując ich mienie i zdrowie. Druhny i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Piątnica świętowali Jubileusz 100-lecia. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji strażaków.
100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Piątnicy - [VIDEO]

– Poczucie odpowiedzialności. Za to chcemy dzisiaj dziękować druhom i druhnom naszej gminy – mówił podczas mszy świętej ks. Szczepan Dobecki, proboszcz parafii w Piątnicy. 

Z okazji jubileuszu Antoni Włodkowski, prezes OSP w Piątnicy, ufundował i przekazał parafii obraz św. Floriana. Z kolei druhowie: Mariusz Siwik, Piotr Florczyk i Artur Kownacki ufundowali figurkę św. Floriana, która znalazła swoje godne miejsce przed wejściem do remizy. 100-letnią tradycję OSP upamiętnia od teraz także tablica ufundowana przez mieszkańców gminy Piątnica. „W hołdzie strażakom, założycielom i kontynuatorom działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Piątnicy za bezinteresowną pomoc bliźniemu i człowieczeństwu w 100. rocznicę powstania. Piątnica Poduchowna, 19.05.2024 r.” - czytamy na pamiątkowej tablicy. 

- Serdecznie strażakom dziękujemy. Doceniamy ich pracę. Słowa wdzięczności kieruję do wszystkich druhen, druhów, strażaków, także do ich rodzin. Niech Święty Florian ma Was w opiece – powiedział Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica. 

Oficjalne uroczystości gminnego Dnia Strażaka odbyły się na parkingu przy boisku i nowo wybudowanym żłobku. Obecny na uroczystości Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju dziękował strażakom za ratowanie ludzkiego życia. 

– Strażacy ochotnicy oprócz obowiązków zawodowych znajdują czas, by uczestniczyć w akacjach ratunkowych, ale także przygotowywać się i szkolić, by ich sprawność każdego dnia była na najwyższym poziomie. Za to należy im się wdzięczność i nasz szacunek – mówił Stefan Krajewski.

100 lat temu ….

Pierwsze próby organizacji jednostki w Piątnicy podjęto jesienią 1923 roku. Głównym inicjatorem był dh. Jan Bielawski, członek OSP Łomża, mieszkaniec Piątnicy. Udało się dokonać tego w listopadzie 1924 roku na pierwszym zebraniu organizacyjnym, podczas którego powołano do życia  Ochotniczą Straż Pożarną w Piątnicy. Liczyła wówczas 30 członków, a jej naczelnikiem został dh. Jan Bielawski. W roku 1926 jednostka dzięki pomocy OSP Łomża i całego społeczeństwa Gminy posiadała już wóz sprzętowy konny dla straży, dwie beczki, pompę ręczną i inny niezbędny sprzęt pożarniczy. 

W latach 1927-1928 ze składek miejscowej ludności oraz z dotacji Gminy Drozdowo z siedzibą w Piątnicy został zbudowany na placu wydzielonym z ogrodu szkolnego budynek remizo-świetlicy z drewnianych bali darowanych przez społeczeństwo Piątnicy, a prace przy budowie wykonywane były bez odpłatności.  Przypomniał o tym  podczas uroczystości Prezes OSP Piątnica. 

- Pamiętam jak mój tata w Budach Czarnockich chodził na tzw. wartę. Nocą szli przez wieś i czuwali nad bezpieczeństwem jej mieszkańców – wspomina Antoni Włodkowski, prezes OSP w Piątnicy. – Żałuję, że niektórzy moi koledzy nie doczekali tego, ale składamy im hołd przez pamiątkową tablicę – dodał Antoni Włodkowski.

W 1938 roku nasza jednostka posiadała już motopompę i inny sprzęt wchodzący w wyposażenie straży, pozwoliło to brać czynny udział w gaszeniu pożarów na terenie Gminy, a także często wspomagano działania strażaków na terenie miasta Łomża. Do 1939 roku naczelnikami naszej jednostki byli kolejno druhowie: Wojewoda Jan, Sawicki Zygmunt, inż. Majcherski Wacław i Danielewski Mieczysław. Po wybuchu drugiej wojny światowej w 1939 roku cały sprzęt pożarniczy stał się łupem wojsk sowieckich. Remizo-świetlica została całkowicie spalona wraz z znajdującym się w środku sztandarem. W 1974 roku na 50 lecie OSP w Piątnicy otrzymała ponownie sztandar od społeczeństwa, natomiast w 1994 roku po wcześniejszych zmianach ustrojowych jakie zaszły w naszym kraju, mieliśmy zaszczyt już po raz trzeci otrzymać od społeczeństwa naszej Gminy sztandar zgodnie z nowo obowiązującym wzorem i wiekową tradycją naszej Ojczyzny. Sztandar OSP w Piątnicy został odznaczony Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.

Po zakończeniu wojny w 1945 roku jednostka straży została reaktywowana. Na prezesa wybrano dh. Kazimierza Kamińskiego, naczelnikiem został dh Jakub Obrycki, a jego zastępcą dh Józef Niklewicz, późniejszy wieloletni Komendant Powiatowy Straży Pożarnych, który przysłużył się dla odnowy działalności jednostki, szczególnie zwracał uwagę na odpowiednie wyszkolenie jej członków oraz pomoc w jej wyposażeniu. Jednostka w tym czasie nie posiadała żadnego pomieszczenia na sprzęt pożarniczy. Druhowie Kamiński Kazimierz i Gurzęda Franciszek przekazali przydzielony im barak drewniany, który został przystosowany do zadań straży. 

W 1950 roku nastąpiła reorganizacja Straży Pożarnych, wielu członków opuściło jej szeregi, a jej działalność została ograniczona. Ożywienie nastąpiło dopiero po wyborze na naczelnika druha Wiktora Makowskiego, który zwerbował nowych członków OSP i swoją postawą oraz wielkim autorytetem mobilizował ich do aktywnego uczestnictwa w działalności OSP.  Swoją funkcję pełnił do 1970 roku. Przez ten czas jednostka wyposażana została w nowoczesny sprzęt pożarniczy, było go coraz więcej. Członkowie coraz aktywniej przyłączali się do braci strażackiej zwłaszcza, reaktywowano działalność kulturowo-oświatową, która była prowadzona przed wojną z udziałem strażaków ochotników. 

W związku z powyższym w 1957 roku powołano komitet budowy remizo-świetlicy w składzie: Potocki Kazimierz-przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Piątnicy oraz druhowie Makowski Wiktor, Gurzęda Franciszek, Kamiński Kazimierz, Skawski Bogdan. Budowa obecnej remizo-świetlicy prowadzona była przez miejscowe społeczeństwo przy wsparciu finansowym Gromadzkiej i Powiatowej Rady Narodowej, ale ze względu na kłopoty finansowe przerwa w budowie trwała około 7 lat. Budowę zakończono w 1967 roku. Obecnie w tym budynku oprócz OSP mieści się Biblioteka Publiczna oraz Gminny Ośrodek Kultury. 

Od 1970 roku do 1985 roku funkcję naczelnika OSP pełnił dh. Henryk Florczyk, a od 1985 roku do 2010 pełnił funkcję prezesa. W latach 1974-2006 był również Komendantem Gminnym OSP. Od 1985 roku naczelnikami naszej jednostki byli: Chojnowski Kazimierz, Baliszewski Ryszard, Wojewoda Krzysztof i obecnie Siwik Mariusz, a prezesem Włodkowski Antonii. Rok 1967 był rokiem przełomowym dla naszej jednostki – oddanie do użytku remizo-świetlicy oraz przekazanie do użytkowania pierwszego na terenie Gminy samochodu pożarniczego Star 25. 

Praktycznie od tego roku działalność jednostki i jej renoma ciągle wzrasta. Od 1995 roku jednostka jest w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym. Obecnie na wyposażeniu posiadamy dwa ciężkie wozy ratowniczo-gaśnicze marki Scania oraz łódź ratowniczą Whally.

Obecny skład Zarządu OSP Piątnica to:

Antoni Włodkowski - prezes

Artur Kownacki- wiceprezes

Mariusz Siwik – naczelnik, kierowca

Monika Laskowska – z-ca naczelnika

Marta Przewodek – skarbnik

Janusz Mieczkowski – sekretarz

Piotr Florczyk – gospodarz

Mateusz Jackowski - członek zarządu

Skład Komisji Rewizyjnej:

Kamil Frąckiewicz - przewodniczący

Mariusz Florczyk i Krzysztof Gromek - członkowie

Obecnie jednostka OSP Piątnica liczy 42 członków czynnych. Wszyscy czynni strażacy są przeszkoleni do wykonywania odpowiednich czynności ratowniczo-gaśniczych. Nowo wstępujący członkowie po otrzymaniu pozytywnej oceny przyjmowani są przez Zarząd w szeregi OSP i kierowani na szkolenie prowadzone przez Komendę Miejską PSP w Łomży dla jednostek OSP wchodzących w skład KSRG. Nasza jednostka bierze czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Swoimi działaniami ratowniczymi nie ogranicza się tylko do terenu Gminy ale wspomaga też Gminy sąsiednie oraz miasto Łomża. Plasuje się w czołówce województwa pod względem ilości wyjazdów do zdarzeń. Jest bezpośrednim zapleczem dla KM PSP w Łomży, którą wspomaga w wszelkiego rodzaju akcjach ratując ludzie i ich mienie.

Odznaczenia i wyróżnienia

Podczas gminnego Dnia Strażaka Ochotnicza Straż Pożarna w Piątnicy została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP, aktu dekoracji dokonała poseł Jarosław Zieliński, Krzysztof  Kozicki, wójt gminy Piątnica, dh Zenon Białborzeski, członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz nowo powołany Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży – bryg. Arkadiusz Obrycki. Złotą odznakę ZOSPRP otrzymał druh Mariusz Siwik, a medal honorowy Bolesława Chomicza wręczono druhowi Antoniemu Włodkowskiemu, który tego dnia odebrał także Odznakę za 50 lat służby. Srebrne Odznaki Honorowe Podlaski Krzyż Floriański otrzymali druhowie: Mariusz Florczyk, Artur Kownacki i Janusz Mieczkowski. Z kolei brązowymi odznaczono druhów: Grzegorza Bieńczyka, Piotra Florczyka i Wiesław Olbrysia. Odznakę „Strażak Wzorowy” wręczono druhowi Hubertowi Bagińskiemu i druhowi Piotrowi Mrozkowi.

 Całe rodziny gminy Piątnica zaangażowane są w społeczną pracę na rzecz ochrony i bezpieczeństwa jej mieszkańców, czego dowodem były odznaczenia Medalami Za Zasługi dla Pożarnictwa i za wysługę lat. 

Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa został odznaczony:
1.    Dh Karol Bęczkowski
 

Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni:
1.    Dh Monika Laskowska
2.    Dh Sebastian Laskowski
3.    Dh Milena Leszczyńska
4.    Dh Łukasz Ratuszny
5.    Dh Krzysztof Skarpetowski
6.    Dh Rafał Sokołowski
7.    Dh Łukasz Szumowski
8.    Dh Dawid Ustaszewski
9.    Dh Grzegorz Zaręba
 

Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni:
1.    Dh Krystian Cendrowski
2.    Dh Tomasz Charkiewicz
3.    Dh Krzysztof Gromek
4.    Dh Monika Jankowska
5.    Dh Daniel Konopka
6.    Dh Jarosław Kowalewski
7.    Dh Paulina Mieczkowska
8.    Dh Katarzyna Piątek
9.    Dh Marta Przewodek
10.    Dh Łukasz Rorkowski
11.     Dh Damian Siennicki
12.     Dh Michał Siennicki
13.     Dh Damian Szumowski
 

„Za wysługę lat’’ zostali odznaczeni:

1.    Dh Antoni Włodkowski – 50 lat wysługi
2.    Dh Mariusz Florczyk - 45 lat wysługi
3.    Dh Piotr Florczyk – 40 lat wysługi 
4.    Dh Wiesław Olbryś – 40 lat wysługi
5.    Dh Grzegorz Bieńczyk – 40 lat wysługi
6.    Dh Mariusz Siwik - 35 lat wysługi
7.    Dh Waldemar Jarosz – 30 lat wysługi
8.    Dh Janusz Mieczkowski – 25 lat wysługi 
9.    Dh Jarosław Sawicki – 25 lat wysługi 
10.     Dh Karol Bęczkowski – 20 lat wysługi
11.     Dh Artur Kownacki – 20 lat wysługi 
12.     Dh Kamil Frąckiewicz – 15 lat wysługi
13.     Dh Dawid Ustaszewski – 15 lat wysługi
14.     Dh Tomasz Charkiewicz – 10 lat wysługi
15.     Dh Krzysztof Gromek – 10 lat wysługi
16.     Dh Monika Laskowska – 10 lat wysługi
17.     Dh Sebastian Laskowski – 10 lat wysługi
18.     Dh Milena Leszczyńska - 10 lat wysługi
19.     Dh Monika Jankowska – 10 lat wysługi
20.     Dh Paulina Mieczkowska – 10 lat wysługi 
21.     Dh Łukasz Ratuszny - 10 lat wysługi
22.     Dh Hubert Bagiński – 5 lat wysługi
23.     Dh Marcin Dębowski – 5 lat wysługi
24.     Dh Mateusz Jackowski – 5 lat wysługi
25.     Dh Mateusz Kownacki – 5 lat wysługi
26.     Dh Piotr Kurządkowski – 5 lat wysługi
27.     Dh Piotr Mrozek – 5 lat wysługi
 

W gminie Piątnica jest 17 jednostek OSP. Od 1995 roku jednostka jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Na wyposażeniu posiada dwa ciężkie wozy ratowniczo-gaśnicze marki oraz łódź ratowniczą. Jednostka liczy 42 członków. 

- Ochotnicze Straże Pożarne pięknie wpisały się w przestrzeń społeczną Powiatu Łomżyńskiego. Myślę, że dzisiaj nikt nie wyobraża sobie naszego codziennego funkcjonowania bez pracy druhen i druhów – mówiła obecna na uroczystościach Anna Gawrych, wicestarosta łomżyński. 

Obecnie strażacy biorą udział nie tylko w gaszeniu pożarów, ale także uczestniczą w różnych akcjach ratowniczych związanych z wypadkami drogowymi, katastrofami czy kataklizmami. Wykonują oni szczególnie ofiarną społeczną służbę, sumiennie i rzetelnie wypełniając swój strażacki etos wyrażający się zawołaniem: „Bogu na chwałę, Bliźnim na ratunek”.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama