Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:28
Reklama dotacje rpo

Kurpiowska Majówka u Stacha - [VIDEO]

Stach Konwa, bohater kurpiowski, obywatel wolnego ludu puszczańskiego, który z odwagi swej słynął daleko. Puszczę swą i Polskę kochał gorąco, a różnym najeźdźcom śmiało czoło stawił. I zginął w obronie swej ziemi, po której chodził i która go żywiła. Czytamy o najsłynniejszym Kurpiu w opracowaniach historycznych. Piknik pod hasłem Majówka u Stacha był po raz kolejny okazją do przypomnienia bohatera, ale także wspólnej zabawy, integracji i sportowej rywalizacji organizowanej przez gminę Łomża.
Kurpiowska Majówka u Stacha - [VIDEO]

 

Uroczystości rozpoczęła msza święta celebrowaną  przez proboszcza parafii katedralnej ks. Mariana Mieczkowskiego pod pomnikiem bohatera, gdzie w czerwcu 1922 roku Adam Chętnik witał uczestników wielkiej patriotycznej uroczystości odsłonięcia pomnika z ziemi, kamienia i drewna. Miejsce to kapłan nazwał „Katedrą w Jednaczewskim Lesie. Tradycyjnie po mszy w spektaklu słowno-muzycznym wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kupiskach.

Patriotyczny nastrój wydarzenia podtrzymały wystąpienia zaproszonych gości i  samorządowców Ziemi Łomżyńskiej.

Kurpiowską Majówkę u Stacha patronatem objął Marszałek Województwa Podlaskiego, a samorząd województwa wsparł je finansowo. Uczestniczył w niej członek zarządu województwa Jacek Piorunek, który zapewnił obecnych, że w nowym zarządzie będzie dbał o interesy Ziemi Łomżyńskiej, Łomży, gminy Łomża i kurpiowszczyzny.

Po złożeniu kwiatów uczestnicy majówki przeszli na sąsiadującą z Katedrą w Jednaczewskim lesie łąkę, gdzie organizatorzy przygotowali rodzinny piknik. Obecny na uroczystościach był poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Karol Karski, który przypomniał uczestnikom kilka faktów historycznych z czasów walecznego Stacha Konwy

Stach Konwa symbol odwagi, lojalności, poczucia wolności i  wierności z pewnością był wzorem dla uczniów ze szkół podstawowych gminy Łomża, którzy po raz kolejny stanęli do zaciętej rywalizacji o Topór właśnie Stacha Konwy. Zmagania odbyły się w czterech wymagających konkurencjach. Drużyna ze szkoły w Jarnutach ponownie okazała się najlepsza, dlatego przechodni topór pozostanie w szkole na stałe. Po raz kolejny historyczną odsłonę majówki prowadził Jacenty Ordowski z Ordowa.

Nie lada wydarzeniem była branka do wojsk carskich, a na koniec widowiskowa inscenizacja bitwy oddziału kurpiowskiego im. Stacha Konwy ze szwadronem rosyjskim. Czy Stach Konwa był postacią prawdziwą, czy mityczną, z całą pewnością nie wiadomo. Stał się na pewno symbolem odważnych, dumnych, niezależnych i lojalnych Kurpiów. Pamięć o bohaterze kultywuje gmina Łomża, a majówka jest tego materialnym wymiarem. W lesie Jednaczewskim wybrzmiała 

regionalna muzyka w wykonaniu kapel i zespołów kurpiowskich, w tym zaprzyjaźnionej Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża. Stoiska kół gospodyń wiejskich gminy Łomża uginały się od regionalnych potraw. Dla najmłodszych były dmuchane zamki, malowanie twarzy czy tatuaże, można było strzelać z łuku porozmawiać z prawdziwymi dawnymi wojami ale i współczesnymi z 18 łomżyńskiego pułku logistycznego.

To był prawdziwie rodzinna majówka. Tysiące osób odwiedziło tego dnia las Jednaczewski i z pewnością ucieszyliby się na wieść o organizowanych  festynach przynajmniej raz w miesiącu. Kurpiowska Majówka u Stacha odbyła  się pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Wydarzenie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama