Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 14:40
Reklama dotacje rpo

Zorza polarna nad Polską, widoczna była także nad Łomżą -[VIDEO]

Wczorajsza noc przechodzi do historii. Na Słońcu doszło do kilku rozbłysków, niektóre z nich osiągnęły najwyższą klasę X. Wiele z tych rozbłysków wygenerowało koronalne wyrzuty masy (CME), zmierzające w stronę Ziemi. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) podała, że możliwe jest wystąpienie burzy magnetycznej kategorii G4, czyli bardzo silnej. To właśnie ona minionej nocy spowodowała pojawienie się na polskim niebie zorzy polarnej.
Zorza polarna nad Polską, widoczna była także nad Łomżą -[VIDEO]

Autor: Anna Prusaczyk

-Minionej nocy zorzę polarną obserwowano - zgodnie z moimi przewidywaniami - w basenie Morza Śródziemnego. Ale to jeszcze nic! Na zachodniej półkuli zorze sięgały połowy Zatoki Meksykańskiej (Meksyk, Floryda, Teksas!). W sieci można znaleźć zdjęcia z 24°N! Mieliśmy więc do czynienia ze zdarzeniem nieznacznie słabszym niż potężne Zdarzenie Carringtona z 1859 roku - pisze na swoim profilu FB Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Zadaniem obserwatora przestworzy miniona noc przechodzi do historii.

- Powiedzieć, że ta noc do innych była niepodobna, to jak nic nie powiedzieć! I choć bardzo się staram to nie znajduję słów, by w pełni opisać to, co działo się na bieszczadzkim niebie minionej nocy. Czegoś takiego Świat nie widział kilkadziesiąt lat - komentuje w mediach społecznościowych Karol Wójcicki. 

Miłośnikiem spacerów w chmurach jest także Karol Babiel,

Jak zapowiada autor bloga, zorze będziemy na zdjęciach rejestrować z Polski jeszcze przez dwie noce: w sobotę i niedzielę.

- Szansa na zobaczenie tak jasnych i wyraźny zórz nieuzbrojonym okiem są niższe, ale nie jest to wykluczone - dodaje Wójcicki.

Gwałtowne wybuchy energii na powierzchni Słońca, które emitowały potężne ilości promieniowania elektromagnetycznego, zapewniały imponujący pokaz planujecie obserwacje nieba z soboty na niedzielę?

- Pamiętajcie, że to nie zorza ma czekać na Was, tylko Wy na zorzę. Bądźcie w terenie gdy niebo nie będzie jeszcze zupełnie ciemne, aby złapać show od razu po zapadnięciu zmroku zachęca Karol Wójcicki.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama