Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 00:45
Reklama

Łomżyńscy przedsiębiorcy robią swoje

W nienajlepszych humorach byli łomżyńscy przedsiębiorcy przekazujący informacje do dokumentu o nazwie „Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2015” autorstwa ekspertów Banku Pekao. Faktycznie jednak mają w sobie sporo optymizmu, a udowadniają to inwestując, eksportując i sięgając po innowacje.

W nienajlepszych humorach byli łomżyńscy przedsiębiorcy przekazujący informacje do dokumentu o nazwie „Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2015” autorstwa ekspertów Banku Pekao. Faktycznie jednak mają w sobie sporo optymizmu, a udowadniają to inwestując, eksportując i sięgając po innowacje.

Nastroje: niezbyt dobre

Twórcy raportu zebrali dane ogólnopolskie i dla poszczególnych regionów, które podzielili jeszcze na podregiony. W województwie podlaskim są to: białostocki (Białystok – miasto i powiat, Sokółka), łomżyński (Łomża, Kolno, Zambrów, Wysokie Mazowieckie, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Siemiatycze) oraz suwalski (Suwałki, Augustów, Sejny, Grajewo i Mońki).  

„Nastroje w mikro i małych firmach nie uległy zmianie w porównaniu z ubiegłym rokiem“ - oceniają autorzy raportu. Przytaczają dane, że nastroje podlaskich mikro i małych przedsiębiorców nie uległy zmianie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Miernik nastrojów - Ogólny Wskaźnik Koniunktury - w województwie podlaskim osiągnął wartość 97 punktów. To nieco mniej niż średnio w kraju, gdzie mikro i mali ocenili swoje nastroje na 98. Największymi optymistami w regionie są przedsiębiorcy z podregionu białostockiego, którzy perspektywy 2016 roku ocenili aż na 100,8. W gorszych nastrojach, podobnie jak w ubiegłorocznym badaniu, są właściciele firm z łomżyńskiego, których  optymizm zatrzymał się na 97,4.

- Optymizm podlaskich nieco słabnie, pozostając na zbliżonym do ubiegłorocznego poziomie. Sprawdziły się ubiegłoroczne prognozy i faktycznie, to przedsiębiorcy z białostockiego zostali największymi optymistami w regionie. Na drugim biegunie, tak jak w ubiegłym roku znaleźli się właściciele łomżyńskich firm – ocenia Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao S.A.

Praktyka: lepsza niż nastroje

Jednak w kolejnych latach, role mogą się odwrócić. Łomżyńscy przedsiębiorcy to liderzy innowacji i eksportu w regionie. Natomiast najwięcej inwestujących firm znajduje się w podregionie suwalskim.  Jak podają autorzy raportu:

"Coraz więcej właścicieli mikro i małych firm prowadzi inwestycje. W 2015 r. na Podlasiu inwestowało 44% firm, to o ok. 3 p.p. więcej niż w 2014 r. i ponad 7 p.p. więcej niż dwa lata temu. Ubiegłoroczny wynik jest niewiele niższy od średniej w kraju, która wynosi 46%. Najwięcej firm inwestuje w podregionie białostockim (46%) i suwalskim (45%), na końcu rankingu plasuje się podregion łomżyński (40%). Przyszłość ma przynieść jednak diametralną zmianę. Aż 46% właścicieli firm z podregionu suwalskiego zamierza inwestować, co jest świetnym wynikiem na skalę krajową, gdzie średnio inwestycje planuje 39% firm. W łomżyńskim odsetek inwestujących firm spadnie nieznacznie do 39%. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja mikro i małych przedsiębiorców z podregionu białostockiego – tylko 35% z nich zamierza prowadzić inwestycje. Około 20% inwestycji jest wartych powyżej 100 tys. złotych, to o 5 p.p. więcej niż średnio w kraju".

O skrywanym nieco optymizmie łomżyńskich przedsiębiorców może w tej dziedzinie świadczyć specyfika inwestycji. Otóż odważniej niż koledzy z Białegostoku i Suwałk inwestowali w ostatnim roku w budowle i budynki - 22 procent z ankietowanych to zrobiło (Białystok - 9 proc., Suwałki - 11) oraz zamierzają to robić w kolejnych miesiącach - 29 proc. przy 25 proc. w Białymstoku i 14 w Suwałkach. Łomżyniacy przy tym nie chcą mieć murów dla samych murów, ponieważ mają także wysokie wskaźniki dotyczące inwestowania w wyposażenie oraz maszyn dla swoich firm.

Dla autorów raportu istotne jest "nadążanie" biznesu za światem. Tu także łomżyński biznes wypada dobrze:          

"Na Podlasiu działalność eksportową prowadziło 14% mikro i małych firm. Odsetek ten nie zmienił się znacząco od poprzedniego badania. Natomiast, w kraju w 2015 roku eksportowało 16% firm, co stanowi 3 p. wzrost w ujęciu rocznym. W regionie pod względem eksportu prym wiodą firmy z łomżyńskiego – w ubiegłym roku eksportowało 16% z nich, a w kolejnym odsetek ten ma jeszcze wzrosnąć do 18%.

- Sytuacja w regionie zaczyna się zmieniać. Do tej pory to przedsiębiorcy z podregionu białostockiego przodowali pod względem eksportu i innowacyjności. Teraz wyprzedzają ich właściciele firm z podregionu łomżyńskiego. Taka zamiana ról może znaleźć odbicie w przyszłorocznym indeksie nastrojów - dodaje Tomasz Kierzkowski z Departamentu Klienta Biznesowego Banku Pekao S.A".

I jeszcze jedna miła dla łomżyńskich firm konkluzja:

"W regionie podobnie jak średnio w kraju, co czwarta firm wprowadza innowacje produktowe. Pod względem innowacji procesowych sytuacja przedstawia się nieco gorzej niż średnio w kraju: wdraża je 14% podlaskich firm wobec 17% firm średnio w Polsce. Najwięcej innowacyjnych firm działa w podregionie łomżyńskim. 31% mikro i małych wdrożyło tu innowacje produktowe, a 19% procesowe".

ooo

Raport Banku Pekao powstał w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm, prowadzone we wrześniu 2015 r. Wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup subregionalnych, jak również według branż, wielkości firmy i okresu funkcjonowania na rynku. Respondenci odpowiedzieli na 70 pytań.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama