Po nabożeństwie, w asyście pocztów sztandarowych, miejskiej orkiestry i mażoretek, przemaszerowano do krzyża pod „Dąb Wolności”, gdzie odbyły się główne obchody. Aby podnieść rangę uroczystości i wzbogacić oprawę w otoczeniu historycznego miejsca na czas uroczystości ustawiono przenośny maszt flagowy, na który została wciągnięta biało-czerwona flaga. Odegrano też Hymn Państwowy.
Przemówienie do zgromadzonych wygłosił gospodarz uroczystości Burmistrz Kolna Andrzej Duda, podkreślając w nim znaczenie historycznego dziedzictwa Konstytucji.
– Rokrocznie spotykamy się 3 maja w pobliżu krzyża i „Dębu Wolności”, by wspólnie uczcić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień jest jednym z symboli naszej niepodległości oraz ważnym elementem pamięci zbiorowej. Wspomnienie o Konstytucji towarzyszy nam już ponad dwieście lat. Toczą się dzieje jej tradycji - od burzliwego dnia 3 Maja, od entuzjastycznego jej zaprzysiężenia, poprzez 123 lata niewoli narodowej, do triumfu w Polsce niepodległej, poprzez nieprzychylne dla niej lata PRL-u aż po jej ponowny triumfalny powrót w roku 1989 – mówił Andrzej Duda.
Burmistrz zaznaczał, że wzorem twórców Konstytucji stale musimy dążyć do zachowania suwerenności i niezależności.
- To Narodowe Święto skłania nas do przemyślenia takich słów, jak wolność i odpowiedzialność, w kontekście państwa i narodu, ale także naszej małej ojczyzny – Kolna. Ta świadomość powinna nam towarzyszyć dzisiaj, kiedy zagrożenia powracają, a dzieją się za naszą wschodnią granicą, czy na Bliskim Wschodzie. Zatem my, swoją postawą i pracą dla Polski, mamy obowiązek w sposób rozważny kształtować jej przyszłe losy – podkreślał burmistrz Kolna.
Jacek Piorunek, radny sejmiku województwa podlaskiego, w swoim wystąpieniu również przypomniał o znaczeniu Konstytucji, jak również o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i nadchodzących wyborach do europarlamentu.
- Mogliśmy w ciągu tych ostatnich 20 lat, dzięki unii i oczywiście naszej ciężkiej pracy Polaków się rozwijać. A najlepszym przykładem jest właśnie Kolno, które swego czasu było jednym z liderów jeśli chodzi o projekty europejskie. To, że to miasto się tak zmieniło, to że zmienił się powiat kolneński, to też dzięki aktywności oczywiście Urzędu Miasta i burmistrza ale przede wszystkim tym środkom, które z Unii Europejskiej można było tutaj sprowadzić (…). 70% infrastrukturalnych projektów to właśnie były pieniądze unijne. Przed nami kolejna edycja finansowania. Chociażby w sejmiku województwa mamy miliard 300 milionów euro w tej chwili do wydania i wierzę, że będziemy przyczyniać się do tego, żeby Kolno dalej wzrastało i coraz lepiej mieszkańcom jego się żyło – akcentował Jacek Piorunek.
Podczas wystąpień, list w imieniu Marszałka Województwa Podlaskiego Artura Kosickiego, odczytał Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Adam Wojciech Sekściński. Przesłano też listy okolicznościowe i pozdrowienia dla uczestników kolneńskich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja od Krzysztofa Jurgiela, Posła do Parlamentu Europejskiego i Jarosława Zielińskiego, Posła na Sejm RP.
W koncercie patriotycznym młodzież z Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu śpiewała pieśni okolicznościowe.
Następnie Burmistrz Miasta Kolno i Przewodniczący Rady Miasta, przedstawiciele władz samorządowych województwa podlaskiego, powiatu kolneńskiego, przedstawiciele służb mundurowych: Wojska, Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod historycznym krzyżem w pobliżu „Dębu Wolności” i kolejno pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Podczas przemarszu na cmentarz komunalny zatrzymano się przed pomnikiem „Solidarności”. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli tam przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Oddział Kolno na czele z przewodniczącym Markiem Dąbkowskim oraz wskazane delegacje uczestniczące w święcie państwowym. Modlitwę w intencji poległych za wolną i niepodległą Polskę na starym cmentarzu poprowadził ksiądz proboszcz Tadeusz Kaczyński.
Przedstawiciele władz samorządowych, Wojska, Policji, Straży Pożarnej, urzędów, instytucji, banków, kolneńskich placówek oświatowych, służby zdrowia, zakładów pracy, Hufca Pracy, harcerze, organizacji społecznych, Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii złożyli wieńce, wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze na grobie pomordowanych żołnierzy pod Lemanem w 1920 r.
Na zakończenie uroczystości majowych donośnie wybrzmiały dźwięki „Roty”. Chętni uczestnicy udali się na poczęstunek przygotowany przed budynkiem Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.
Komentarze