- Dla samorządu województwa, a szczególnie dla mnie, Nowogród jest bardzo bliski. To miejscowość, której mieszkańcy zapisali się bardzo mocno w historii polskiego patriotyzmu. Bardzo ważny jest tak wielki udział młodzieży w dzisiejszych wydarzeniach - rocznica Konstytucji w połączeniu z hołdem dla lokalnych wydarzeń i bohaterów pokazuje młodym ludziom gdzie są ich korzenie. Podkreślił to także narodowy taniec na rynku. Kochamy naszą ojczyznę, chcemy by była piękna, patriotyczna, aby stwarzała każdemu z tych młodych ludzi pełne możliwości rozwoju, ale też uczyła, że trzeba być ludźmi dobrymi, pomocnymi, dostrzegającymi innych. Dziękuję młodzieży i wychowawcom za wspaniałą pracę włożoną w przygotowanie święta - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Do młodzieży i nauczycieli zwracał się także z wdzięcznością Jacek Chętnik, wnuk Adama Chętnika, piewcy Kurpiowszczyzny, twórcy Skansenu Kurpiowskiego, patrona nowogrodzkiej szkoły.
- W filozofii mojego dziadka szczególne miejsce miała młodzież. Do niej kierował wiele swoich przemyśleń. Dziękuję za ideę poloneza na rynku - podkreślał Jacek Chętnik.
Korowód taneczny na rynku przy utworze Wojciecha Kilara z "Pana Tadeusza" poprowadzili ubrani w historyczne stroje uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących z Łomży. Za nimi podążało kilkadziesiąt par, uczniów i dorosłych. Na kolejnej części uroczystości w sali szkoły powitali uczestników dyrektor Joanna Wądołowska i burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka.
- Szczególnie dziękuję szkolnej społeczności za obecność najmłodszych, którzy już poznają barwy i święta narodowe. To dni bardzo ważne dla Polaków ze Świętem Pracy, którego wymowa bardzo była zniekształcana w czasach PRL, Święto Flagi wskazujące na narodowe symbole oraz oczywiście fundamentalne dla naszej historii święto przypominające Konstytucję 3 Maja - mówił burmistrz Grzegorz Palka. Skierował także ogromne słowa wdzięczności dla zarządu województwa i osobiście do wicemarszałka Marka Olbrysia za przekształcenie Skansenu Kurpiowskiego w instytucję samorządu województwa.
Wicemarszałek, burmistrz i grono przyjaciół szkoły obdarowane zostało przez organizatorów czerwonymi różami. Młodzież tańcem oraz słowami wierszy i piosenek, a także "lekcją historii" zapewniła artystyczną oprawę uroczystości w szkolnej sali.
Na zakończenie uczestnicy z kilkumetrową biało-czerwoną flagą przeszli ulicami Nowogrodu 1791 metrów pod pomnik Młodych Bohaterów upamiętniający ofiary bitwy z bolszewikami z 1920 roku. Wraz z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem kwiaty złożyli tam Justyna Mocarska-Kieca z urzędu marszałkowskiego oraz Juliusz Jakimowicz, dyrektor Muzeum - Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika.
Komentarze