Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:38
Reklama

Światowy Dzień Książki w kolneńskim Starostwie - [VIDEO]

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony jest 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem „Czytaj po swojemu”. Jak przekonują specjalik Głośne czytanie trenuje mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Jednym słowem – warto czytać. Idea czytania znajduje uznanie również w lokalnym środowisku wśród bibliotekarzy, nauczycieli, rodziców a nawet samorządowców, którzy chętnie angażują się w projekt czytania dzieciom.
Światowy Dzień Książki w kolneńskim Starostwie - [VIDEO]

-Cały nasz świat to czytanie i mówienie. Od tego się wszystko zaczyna. Dlatego chcemy dzieci zachęcać, żeby przyszły, zobaczyły i posłuchały. Teraz nie czytamy dużo książek, dlatego zachęcamy maluchy, żeby zaczęły to robić. Zaczynamy od takich prostych bajeczek. Pamiętajmy, że przez poznanie liter poznajemy cały świat - mówił Tadeusz Klama, starosta kolneński.

Zaproszenie starosty przyjęły Sześciolatki z ze szkoły podstawowej nr 1 w kolnie. Sala konferencyjna zamieniła się na chwilę w czytelnię, dzieci wygodnie usiadły w fotelach, by wysłuchać opowiadania. Aktywnie włączyły się także do czytania, bo wybrały książkę, która pozwalała także na zmianę zakończenia każdej z opowieści.

Starosta i wicestarosta opowiedzieli dzieciom o pracy w urzędzie, mówili, jakie sprawy mogą w Starostwie załatwić ich rodzice i czym zajmują się w swej pracy na co dzień. Tego dnia najważniejsze było czytanie.

-To rozwija ich wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, a przez to, że wzbogaca się ich słownictwo, ich wypowiedzi są pełniejsze, a wyobraźnia działa lepiej. A to wpływa na ogólny rozwój dziecka. Jest to bardzo ważne, żeby czytać dzieciom książki. Przez to one się rozwijają, lepiej się komunikują, dlatego jest to bardzo istotne. To czynność niezbędna w ich rozwoju - mówiła Aneta Podlaska.

Starosta i wicestarosta kolneński nie kryli lekkiej tremy przed publicznym czytaniem, w końcu przed takim audytorium nie występuje często, wbrew pozorom młodzi słuchacze są mocno wymagającą grupą. Ale jak mówili było warto. Dzieci, które z literaturą obcują od najwcześniejszych lat, mają znacznie większą szansę kontynuować swoje literackie fascynacje w dorosłości. To znaczące, bo biorąc pod uwagę wskaźniki czytelnictwa w Polsce, nie jest z tym u nas najlepiej. Czytając dzieciom dziś, budujemy więc w rzeczywistości czytające społeczeństwo jutra. 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama