W jubileuszowej 20. edycji konkursu zarejestrowano 165 kandydatur w dziesięciu kategoriach. Kapituła konkursu, składająca się m.in. ze specjalistów w zakresie jakości, gospodarki, marketingu, turystyki w poniedziałek, 15 kwietnia, wybrała po trzech nominowanych do tytułu w każdej z dziewięciu kategorii tematycznych: Produkt Spożywczy, Produkt Użytkowy, Inwestycja, Odkrycie, Wydarzenie, Kultura, Społeczeństwo, Biznes, Marka bez barier. W kategorii Projekt 4.0 jest jeden nominowany.
Teraz mieszkańcy mogą głosować na jednego spośród 28 nominowanych, wskazanych przez kapitułę. Głosowanie odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej konkursu. Zwycięzca, który dostanie największą liczbę głosów, otrzyma 10 tys. zł, prawo do używania logo konkursu wraz z hasłem Podlaska Marka Konsumentów.
Pozostałych laureatów w dziesięciu kategoriach wskaże kapituła. Natomiast tytuł Ambasadora Podlaskiej Gospodarki przyzna zarząd województwa, a Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego – marszałek.
Zakład Aktywności Zawodowej ARGENTA w Łomży powstał w 2011 roku w ramach projektu realizowanego ze środków Unii Europejskiej. W latach 2012-2017 Zakład działał na terenie Miasta Zambrów, a pod koniec 2017 roku został przeniesiony do Łomży. Od 2012 roku jego działalność jest finansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Województwo Podlaskie oraz Samorząd Miasta Zambrów. W zakładzie pracuje ponad 80 osób, w większości poważnie niepełnosprawnych. Uczestnicy ZAZ mają zapewnioną kompletną opiekę medyczną, szerokie wsparcie rehabilitacyjne (fizjoterapeuta, psycholog, doradca zawodowy), a także mogą liczyć na dobre warunki pracy w wygodnym lokalu. Osoby spoza Łomży są dowożone naszym własnym transportem.
Początkowo (w latach 2011-2015) placówka ta pełniła rolę mini sortowni odpadów opakowaniowych. Obecnie jednak zakład ten specjalizuje się w produkcji tekstylnej. Nasza szwalnia produkuje torby bawełniane, pościel, ręczniki, a także realizuje zamówienia specjalne, jak np. gadżety reklamowe. Pracownicy niezdolni do pracy przy maszynach szwalniczych wykonują natomiast na zlecenie zewnętrznych klientów proste prace fizyczne.
Celem zatrudniania osób z niepełnosprawnością jest przede wszystkim próba ich zaktywizowania, podniesienia kompetencji społecznych, włączenia ich w czynny proces tworzenia (praca) oraz zapewnienie korzyści materialnych wynikających z zatrudnienia.
W trackie pracy nie jest najważniejsze, aby podopieczni sukcesywnie poprawiali swoje normy efektywności, czynnikiem pierwszorzędnym jest wykształcenie poczucia sprawczości i pewności siebie poprzez pracę w przyjemnej, zespołowej atmosferze.
Współpraca z osobami z niepełnosprawnością ma również znaczący wpływ na opiekunów, bowiem praca z osobami z niepełnosprawnością przebudowuje wnętrze człowieka, pracujemy w zespole w którym atmosfera jest taka jak w rodzinie.
Głos na Zakład Aktywności Zawodowej ARGENTA w Łomży oddać można pod linkiem: https://podlaskamarka.pl/kandydaci/zaklad-aktywnosci-zawodowej-argenta-w-lomzy/
Anna Rybakiewicz – pisarka powieści obyczajowych
Anna Rybakiewicz – pochodzi ze Śniadowa, z zawodu prawniczka, z pasji pisarka. Autorka powieści o podłożu historycznym, których akcja związana jest z Łomżą i ziemią łomżyńską. Losy bohaterek jej książek wplecione są w tragiczne wydarzenia okresu II wojny światowej i często nawiązują do prawdziwych postaci i historii. Dotychczas ukazały się drukiem książki: „Lekarka nazistów” (2023), „Złodziejka listów” (2023), „Agentka wroga” (2023) i „Do końca moich dni” (2024). Ostatnia z książek inspirowana była wydarzeniami z życia prababci autorki, która wraz z dziećmi wywieziona została na Syberię.
Głos na Annę Rybakiewicz oddać można pod linkiem: https://podlaskamarka.pl/kandydaci/anna-rybakiewicz-pisarka-powiesci-obyczajowych/
Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA
Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA /ostatnia – 36 edycja odbywała się w dniach 31 maja – 3 czerwca 2023/ to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych przeglądów teatralnych organizowanych w tej części Europy, jak również jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju.
Ambicją łomżyńskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA – poza przeglądem spektakli jest konfrontacja osiągnięć artystycznych twórców, a także promocja aktualnych dokonań polskiego lalkarstwa poprzez wydawnictwa, zapraszanie na festiwal przedstawicieli mediów oraz obserwatorów zagranicznych. Jego celem jest poszukiwanie interesujących zjawisk w szeroko pojętej przestrzeni teatralnej, konfrontowanie języka sztuki lalkarskiej i teatru formy z pokrewnymi dyscyplinami sztuki oraz otwieranie na nowe przestrzenie działań artystycznych. Festiwal stwarza możliwość promocji, poszerzenia horyzontów teatralnych i rozwijania partnerstwa kulturalnego. Tworzy również interdyscyplinarne forum dla wymiany myśli, doświadczeń, poglądów dla twórców, przedstawicieli teatrów i gości uczestniczących w festiwalu. O jego unikalnej wartości świadczą opinie osobistości i autorytetów ze świata kultury oraz wydźwięk medialny, który towarzyszy każdej edycji na poziomie lokalnym i ogólnopolskim.
W kolejnych edycjach w programie znaleźć można spektakle teatru formy i sztuki lalkarskiej, klasyczne i eksperymentalne, kameralne i plenerowe, dla młodego widza oraz dorosłych. Zapraszane są te teatry, które wywodzą się z olbrzymiej pasji twórców i są odzwierciedleniem artystycznych wizji i poszukiwań.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka jest przede wszystkim konkursem starannie wyselekcjonowanych spośród nadesłanych propozycji spektakli, w którym jury przyznaje nagrody indywidualne i nagrodę Grand Prix, ale festiwal to również liczne imprezy kulturalne w nurcie offowym. Tradycyjnie odbywają się prezentacje uliczne, które doskonale promują festiwal, pełnią funkcję integracyjną i interaktywną, ściągają tłumy wielopokoleniowej widowni, również spoza miasta, stymulując turystykę kulturalną w regionie. Przez społeczeństwo festiwal postrzegany jest jako święto sztuki i teatru. Pozwala mieszkańcom na zapoznanie się z twórcami, ideami we współczesnym teatrze, poznanie różnych estetyk, a tym samym daje lokalnej publiczności możliwość kontaktu z bieżącym życiem teatralnym i trendami.
Głos na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka można oddać pod linkiem: https://podlaskamarka.pl/kandydaci/miedzynarodowy-festiwal-teatralny-walizka/
Zwycięzców jubileuszowej edycji Podlaskiej Marki poznamy podczas finału 24 maja br.
Komentarze