Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 00:58
Reklama

Rocznica chrztu Polski w kraju i diecezji

Piękny jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski obchodzony jest w całym kraju, Główne uroczystości pod hasłem „Gdzie Chrzest tam nadzieja” odbyły się w Gnieźnie i Poznaniu. Będą jeszcze kolejne jubileuszowe wydarzenia. Diecezja Łomżyńska także weźmie w nich udział.

Piękny jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski obchodzony jest w całym kraju, Główne uroczystości pod hasłem „Gdzie Chrzest tam nadzieja” odbyły się w Gnieźnie i Poznaniu. Będą jeszcze kolejne jubileuszowe wydarzenia. Diecezja Łomżyńska także weźmie w nich udział.

Łomża i kraj

Najbliższe z nich zapowiada komunikat łomżyńskiej Kurii:

„Ważnymi wydarzeniami obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski będzie Akt oddania Polski Matce Bożej - 3 maja 2016 roku i Akt oddania NMP Królowej Polski w parafiach - 26 sierpnia 2016 roku oraz Narodowa Pielgrzymka Jubileuszowa do Rzymu w październiku bieżącego roku.
Głównym wydarzeniem duszpasterskim obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w Diecezji Łomżyńskiej będzie „Nabożeństwo Ewangelizacyjne Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu w 1050. rocznicę Chrztu Polski”. Nabożeństwo należy urządzić w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, 14 maja 2016 roku, we wszystkich parafiach i ośrodkach duszpasterskich Diecezji Łomżyńskiej.
Za przygotowanie tego nabożeństwa odpowiedzialni są duszpasterze poszczególnych parafii. Jego celem jest powrót do źródeł wiary przodków i przypomnienie wydarzenia jakim był dla całej ojczyzny Chrzest Polski w 966 r, a także uświadomienie sobie zobowiązań wynikających z sakramentu chrztu. Nabożeństwo będzie miało charakter uroczystego czuwania w Wigilię Zesłania Ducha Świętego.
Do udziału w Nabożeństwie należy zaprosić wszystkich wiernych. Z tego względu trzeba zaangażować w jego przebieg jak najwięcej osób z różnych wspólnot parafialnych. Ponadto należy o nim informować poprzez ogłoszenia parafialne, plakaty w gablotach czy strony internetowe oraz portale społecznościowe, przynajmniej przez trzy niedziele (24.04, 1.05, 8.05), które poprzedzą celebrację. Z racji na fakt, iż Chrzest Polski miał w ówczesnych warunkach nie tylko wymiar religijny, ale także społeczny i polityczny, warto zaprosić na Nabożeństwo także władze polityczne i samorządowe“.

Biskup ordynariusz łomżyński Janusz Stepnowski, biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski i biskup senior Stanisław Stefanek wzięli udział w uroczystościach w Gnieźnie i Poznaniu. Mieszkańcy Łomży i innych ośrodków Diecezji włączyli się natomiast do znanej inicjatywy modlitewnej "Koronka na ulicach miast". Wspólne odmawianie Koronki do Miłsierdzia Bożego odbyło się na ulicach i placach  w piątek 15 kwietnia i stanowiło duchowe połączenie ze zgromadzonymi w Gnieźnie i Poznaniu duszpasterzami i parlamentarzystami. 

Mówią historycy

W przeszło tysiącletnich dziejach chrześcijaństwa na ziemiach, z których ukształtowala się Polska, Ziemia Łomżyńska była obecna od początku.

Mówi o tym w wywiadzie dla "Kuriera Porannego" profesor Józef Maroszek, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku, z którym rozmawiał Tomasz Mikulicz:

" - 15 kwietnia obchodzimy  1050. rocznicę chrztu Polski. Co się wtedy działo na terenie dzisiejszego Podlasia?

- Występowały tu zarówno wpływy Rusi Kijowskiej, jak i państwa polskiego. Do tego ostatniego należało Mazowsze, czyli ziemia wiska i łomżyńska, aż po rzekę Nettę. Najbardziej wysunięty na wschód był powiat goniądzki". Chrzest 966 roku objął więc tylko północno - zachodnią część naszego województwa.

- A co z pozostałymi częściami naszego regionu?

- Na przykład dzisiejszą Suwalszczyznę zajmowali pogańscy Jaćwingowie i Prusowie. W tym czasie na te tereny odbywają się wyprawy chrystianizacyjne prowadzone przez św. Wojciecha i św. Brunona z Kwerfurtu. Jak wiadomo obie zakończyły się śmiercią misjonarzy. Dla naszego regionu istotniejsza była misja Brunona z Kwerfurtu z 1009 roku, która była popierana przez Bolesława Chrobrego..."

Do postaci świętego Brunona, ważnej da dziejów chrześcijaństwa na Ziemi Łomżyńskiej nawiązują także w "Rzeczpospolitej" profesor Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego i rozmawiający z nim Tomasz Krzyżak:

"- Po chrzcie Mieszka chrześcijaństwo rozprzestrzenia się błyskawicznie. Pojawiają się pierwsi męczennicy. Już za czasów Bolesława Chrobrego mamy świętego Wojciecha, Pięciu Braci Polskich Męczenników, świętego Brunona,

- Ten ostatni to postać wyjątkowa.

- Ale zapomniana.

- Faktycznie, a przecież podobnie jak Wojciech poniósł on śmierć męczęńską razem z 18 towarzyszami. Stało się to w marcu 1009 roku na pograniczu prusko - jaćwieskim. Jego ciało też wykupił Bolesław Chrobry. Gdzieś je złożył, ale nie wiemy gdzie.

Są hipotezy, że była to Łomża lub Przemyśl.

- Jest kilka potencjalnych lokalizacji, ale nie mamy na ten temat żadnych zapisów w kronikach..."  


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama