W wydarzeniu, poza zarządem i radą nadzorczą SM Mlekpol, uczestniczyli m.in.: prezes ARiMR wraz z dyrektor podlaskiego oddziału Agencji, przedstawiciele SM Mlekovita, Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej, OSM w Hajnówce, SM w Łapach, OSM w Piątnicy, a także prezes zarządu SOT oraz wójt gminy Grajewo.
W ramach wizyty odwiedzili oni grajewski zakład produkcyjny, m.in. aparatownię, nowoczesny dział UHT i masłownię. Następnie w sali konferencyjnej wydziału handlu rozmawiali na temat bieżących wyzwań, przed którymi stoją zarówno rolnicy-producenci mleka, jak i zakłady przetwórcze.
Dyrektor wydziału skupu SM Mlekpol Kazimierz Czernewski w swojej prezentacji zwracał uwagę na rozwój Podlasia, który nastąpił także dzięki dynamicznemu rozwojowi mleczarstwa.
– Dlaczego spotykamy się na Podlasiu? Ponieważ to właśnie tutaj działają największe spółdzielnie mleczarskie w Polsce. Na przestrzeni ostatnich 30 lat skup mleka w naszym regionie zwiększył się trzykrotnie. Zmianie uległy także profil produkcji oraz struktura upraw. Wzrost opłacalności produkcji mlecznej przełożył się na rozwój gospodarstw rolnych, poprawę warunków życia rolników oraz wyższy poziom dobrostanu zwierząt, a ponadto przyniósł unowocześnienie infrastruktury wiejskiej oraz wzrost zatrudnienia i rozwój lokalnych firm także w innych sektorach – podkreślał Kazimierz Czernewski.
Podczas rozmowy z wiceministrem oraz senatorami padły pytania m.in. o monitorowanie przestrzegania przez sieci handlowe limitów sprzedaży marek własnych oraz zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych, w wyniku których cena produktów nabiałowych jest przez nie zaniżana. Niektórzy uczestnicy postulowali także potrzebę dopłat do eksportu, zawieszenia 5% VAT-u na produkty mleczarskie czy ograniczenia biurokracji i uproszczenia różnych procedur. Nie zabrakło również pytań o Zielony Ład, dopłaty czy wykorzystanie środków z KPO.
– Wizyta komisji senackiej i wiceministra Krajewskiego w Mlekpolu pokazuje, iż nasza branża jest otwarta na dialog, nastawiona na wykorzystywanie naturalnego potencjału regionu Podlasia, jeśli chodzi o produkcję i przetwórstwo mleka i chce szukać rozwiązań, które pozwolą zarówno rolnikom-producentom, jak i przetwórcom na szybki i efektywny wzrost – komentował przebieg rozmów Tadeusz Mroczkowski, prezes zarządu SM Mlekpol.
Po zakończeniu spotkania w siedzibie Mlekpolu delegacja senacka odwiedziła także gospodarstwo Jana Zawadzkiego, przewodniczącego rady nadzorczej SM Mlekpol oraz Mrągowo, gdzie działa jeden z największych w Europie zakładów proszkowniczych – Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich SM Mlekpol.
Komentarze