13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów, zamordowanych trzy lata wcześniej przez NKWD. W rocznicę tej zbrodni w Hali Kultury w Łomży odbył spektakl wokalno-poetycki przygotowany przez uczniów Szkół Katolickich w Łomży. Opiekunem młodych artystów jest nauczycielka historii.
Pamięć buduje naszą tożsamość przekonywała młodzież zarówno szkoły podstawowej i liceum. W hołdzie pomordowanym w Katyniu i wywiezionym na Sybir młodzi artyści przygotowali wzruszające przedstawienie, w którym z wielką powagą opowiedzieli losy Polaków, którzy zginęli z rąk sowieckiej władzy, przedstawili najważniejsze fakty, recytowali wiersze, śpiewali piosenki.
W patriotycznym spektaklu wykorzystano zapiski z pamiętnika Mariana Gąsowskiego, który zgłosił się do pułku i we wrześniu 1939 roku wyruszył z Tarnowa, dzisiaj wiemy, że zginął na Syberii.
Spektakl patriotyczny kila dni wcześniej, jako akademia szkolna z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. wystawiony został w Szkłach katolickich wydarzenie w Hali kultury, zorganizowane zostało we współpracy z Okręgiem Łomżyńskim Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Spektakl zainicjował działalność Kawiarenki Patriotyczno-Artystycznej.
Myślą przewodnią spektaklu były słowa Ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, kapelana rodzin katyńskich, który mówił, że są zbrodnie, które nie ulegają przedawnieniu. Są doświadczenia, których nie wolno zapominać, bo są one lekcją przyszłości. Ale jednocześnie nie dążyć do zemsty, przebaczyć, wyciągnąć rękę do wroga. Przekonywał podobnie jak spektakl w Łomży, ze dramat Katynia domaga się od klarownej, autentycznej prawdy. A zadaniem Polaków jest, by Dojść tej prawdy, nie zamazać jej, poznać do samego dna i pamiętać
Komentarze