Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:54
Reklama dotacje rpo

75 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

75 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego - „My z niego wszyscy” obchody szkolne w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży.
75 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

75 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego - „My z niego wszyscy”

obchody szkolne w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży

 

 „Obowiązkiem wolnego społeczeństwa jest przypomnienie Polskiego Państwa Podziemnego,  jego dziedzictwa i jego ideałów, które ziściły się w wolnej Polsce”- tymi słowami apelował  do Polaków w czerwcu br. Prezes IPN-u dr Łukasz Kamiński. Rok 2014 jest czasem szczególnym dla nas Polaków .  75 lat temu wybuchła   II wojna światowa, powstały struktury Polskiego Państwa Podziemnego, a przed 70 –ciu laty w Warszawie rozpoczęło się powstanie. Młodzież i nauczyciele Ostio nr 4 postanowili zorganizować  szkolne obchody  tych wszystkich rocznic.

Koordynatorami uroczystości byli:  Elżbieta Wiśniewska, Wiesław Czupryński  oraz  Kamil Galanek.

FOTOGALERIA 

Na początku swoją refleksją podzielił się Dyrektor Szkoły p. Artur Ciborowski. W swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do działań Polskiego Państwa Podziemnego  i rocznicy Powstania Warszawskiego.

 Pierwszą część  uroczystości stanowił montaż słowno-muzyczny „My z niego wszyscy”. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze działania Polskiego Państwa Podziemnego, wśród nich Powstanie Warszawskie i formy oporu cywilnego wobec okupanta. Wypowiedzi uczniów przeplatane były prezentacją multimedialną oraz videoklipami zespołów „Sabaton”(‘’Warszawo walcz!”) i „Forteca”(„Kto się upomni o pamięć”). Klimat Rzeczypospolitej w konspiracji przybliżył wiersz K.K Baczyńskiego „Elegia o… chłopcu polskim” w wykonaniu Patrycji Dąbrowskiej oraz pieśń „Warszawskie Dzieci ” w interpretacji Katarzyny Borkowskiej i  Marty Karwowskiej.        

W drugiej części młodzież wysłuchała prelekcji dr hab. Krzysztofa Sychowicza z oddziału IPN   w Białymstoku na temat  znaczenia Polskiego Państwa Podziemnego.

Niezwykle interesującą częścią szkolnych obchodów rocznicy była jednak żywa lekcja historii                             czyli spotkanie z byłym żołnierzem wojskowych struktur podziemia p. Bronisławem Karwowskim -„Gromem”. Młodzież w skupieniu mogła posłuchać wspomnień o trudnych czasach okupacji  o losach ludzkich wpisanych w koszmar wojny. Pan Karwowski mówił o dylematach związanych z podejmowaniem decyzji, dokonywaniem wyborów i walce o wolną Polskę, także po wojnie    z reżimem komunistycznym.

   Uroczystość zakończyła się symbolicznym zapaleniem zniczy, które utworzyły znak „Polski Walczącej ”a w tle optymistycznie zabrzmiały słowa pieśni „Miejcie nadzieję” w wykonaniu Katarzyny Borkowskiej.

Uzupełnieniem programu  była  szkolna ekspozycja prezentująca  przywódców  i działalność Polski Walczącej ,przygotowana na podstawie materiałów IPN oraz własnych.

     Społeczność szkolna ZSTiO nr 4 w Łomży od wielu lat wychodzi naprzeciw wezwaniu Jana Pawła II: ”Zachowajcie to dziedzictwo, pomnażajcie to dziedzictwo, przekazujcie je następnym pokoleniom”. Staramy się to robić  w obrębie naszej małej ojczyzny- części naszej wspólnej Polski.  Te obchody m. in.  są kontynuacją naszego „pomnażania i przekazywania”. Są też odpowiedzią na apel IPN oraz  Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej  i włączeniem się w obchody ogólnopolskie.

Nauczyciele historii w ZSTiO nr 4 w Łomży- Elżbieta Wiśniewska i Wiesław Czupryński  

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama