Pod wszystkimi kościołami w Łomży kwestować będą pracownicy Hospicjum, wolontariusze ze szkół średnich oraz wrażliwi mieszkańcy naszego miasta - przyjaciele Hospicjum.
Liczymy na Państwa wsparcie i pomoc, każda złotówka to dar Twojego serca - podkreśla Artur Filipkowski, kwestarz na rzecz Hospicjum.
„Hospicjum” p.w. Świętego Ducha w Łomży
Powstałe w 1992 r. Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” p.w. Św. Ducha w Łomży podjęło się zorganizowania profesjonalnej opieki nad ludźmi z chorobą nowotworową w jej terminalnej fazie.
Już 1 grudnia 1993 r. utworzone Hospicjum rozpoczęło świadczenie opieki obejmując swoim zasięgiem miasto Łomża oraz teren dawnego województwa łomżynskiego.
W lutym 2003 r. po wybudowaniu nowego budynku zakład został przekształcony w Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej i dzięki temu opieką objęto również chorych z chorobą Parkinsona, ze stwardnieniem rozsianym i w stanach po udarach mózgu.
Obecnie Dom Opieki Hospicyjnej roztacza opiekę nad osobami z terenu województwa podlaskiego i mieści w swojej strukturze następujące formy działalności:
- hospicjum stacjonarne
- hospicjum domowe
- zakład opiekunczo-leczniczy
Do hospicjum przyjmowani są pacjenci kierowani przez lekarza pierwszego kontaktu, lekarzy z oddziałów szpitalnych oraz każdej poradni specjalistycznej po zakończeniu leczenia przyczynowego. Hospicjum dysponuje 7 łóżkami.
W ramach hospicjum domowego świadczona jest opieka nad chorymi pozostającymi w domu zamieszkałymi w odległości 30 km od siedziby Domu Opieki Hospicyjnej.
Korzystanie z opieki hospicyjnej stacjonarnej i domowej jest nieodpłatne.
Celem Hospicjum jest poprawa jakości życia w terminalnej fazie choroby nowotworowej poprzez zapewnienie chorym całodobowej opieki paliatywnej, pomocy psychologicznej i duchowej.
Zadania Hospicjum realizuje zespół pracowników posiadających wymagane kwalifikacje wspierany przez wolontariuszy. Korzystanie z opieki w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym jest częściowo odpłatne (70% emerytury lub renty chorego). Zakład dysponuje 8 miejscami.
Łomżyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych prowadzi wypożyczalnie sprzętu do pielęgnacji i rehabilitacji chorych w domu: łóżka, materace odleżynowe, wózki inwalidzkie, chodziki, kaczki, baseny.
Źródła finansowania działalności:
- kontrakt z NFZ
- dotacja z Urzędu Miasta Łomża
- składki członkowskie zrzeszonych w ŁTPCh
- kwesty uliczne
- darowizny od osób fizycznych i prawnych zamieszkałych w kraju i zagranicą
- skarbony
Od 2003 r. czynna jest kaplica. Kapelan odprawia Msze Św. trzy razy w tygodniu
i jest obecny codziennie.
Na zdjęciu Artur Filipkowski, Grupa Medialna Narew.
Komentarze