Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 00:43
Reklama dotacje rpo

Sztuczna inteligencja filarami rozwoju Podlaskiego-[VIDEO]

Sztuczna inteligencja, czy rzeczywiście sztuczna? Czy jest szansą czy zagrożeniem? O nadziejach i obawach oraz o tym, jak się zmierzyć z nowymi wyzwaniami i technologiami rozmawiano w Łomży podczas VII Forum Społeczno-Gospodarczego „Filary rozwoju – sztuczna inteligencja i cyfryzacja”.
Sztuczna inteligencja filarami rozwoju Podlaskiego-[VIDEO]

Autor: Kinga Polkowska

Jesteśmy świadkami narodzin epoki, w której granice pomiędzy człowiekiem a maszyną zaczynają się zacierać, dając początek nowemu rozdziałowi w historii ludzkości, pełnemu innowacji i nieprzewidywalnych przełomów. W tym kontekście, zrozumienie głębi i skali zmian, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji, staje się kluczowe dla każdego z nas. 

Województwo Podlaskie chce być liderem w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji w rozwoju gospodarczym. Chce skupiać działania na rzecz sztucznej inteligencji przede wszystkim w przemyśle rolno- spożywczym, metalowo- maszynowym i szkutniczym, w sektorze medycznym i nauk o zdrowiu oraz ekoinnowacji.

Jak przekonywali uczestnicy Forum Gospodarczego sztuczna inteligencja odtwarza ludzki sposób postrzegania rzeczywistości i reagowania na nią, a następnie ma za zadanie wykroczyć poza właściwe im ograniczenia. Sztuczna inteligencja szybko staje się fundamentem innowacji i raczej nieuniknione jest powszechne korzystanie z niej.

Sztuczna inteligencja może przynieść wiele korzyści, powszechne innowacje technologiczne, poprawa efektywności, lepsza jakość życia i nowe możliwości biznesowe. Jak system CUSTOS może zastąpić większość urządzeń i aplikacji, które pomagają osobom z niepełnosprawnością wzroku samodzielnie żyć.

Automatyzacja procesów, analiza danych i personalizacja usług są kluczowymi elementami, które mogą przyczynić się do postępu w różnych dziedzinach. Jednakże, istnieją również zagrożenia, takie jak: bezpieczeństwo danych, potencjalne bezrobocie, etyczne dylematy oraz zależność od technologii. Konieczne jest podejście do tych zagadnień w sposób odpowiedzialny i zrównoważony.

Uczestnikami wydarzenia byli samorządowcy, przedstawiciele środowisk gospodarczych, świata nauki, instytucji i organizacji tworzących otoczenie biznesu oraz liczna grupa gości m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Węgier czy Włoch, którzy przekonywali, że sztuczna inteligencja jest już częścią naszego życia. 

Skoro więc nie ma ludzi o tak szerokiej wiedzy zebranej z dorobku ludzkości jak niektóre z potężnych modeli sztucznej inteligencji, a nadchodzą jeszcze silniejsze modele, które będą umieć się uczyć więc musimy każdy krok uważnie obserwować i być przygotowanym na taka współpracę.

Podczas Forum gospodarczego tradycją jest wręczanie statuetek Filar Rozwoju za zaangażowanie w promocje rozwoju regionu. min. "Za dialog i porozumienie między narodami i kulturami". Nagrodę odebrał Przewodniczący Konwentu „Euroregion Niemen Cieślukowski Cezary.

 

Kolejna statuetka za dbałość o szczegóły, innowacyjny design  i rozwój kompetencji pracowników trafiła do łomżyńskiej firmy Centermebel, za rozwój współpracy z samorządami, przedsiębiorcami  i organizacjami pozarządowymi statuetkę odebrał prezes Agencji Rozwoju Regionalnego "Ares" w Suwałkach. Za aktywne i skuteczne działanie na rzecz rozwoju subregionu łomżyńskiego  i województwa podlaskiego Polska Fundacja Filary rozwoju wyróżniała Marka Olbrysia wicemarszałka woj. podlaskiego, a za praktyczną realizację koncepcji zrównoważonego rozwoju produkcji Filar rozwoju trafił do Kazimierza Rupińskiego z Szumowa.

 Sztuczna inteligencja stanowi szansę na rozwój technologiczny, innowacje i poprawę jakości usług oraz doświadczeń użytkowników. SI może przyczynić się do większej efektywności, wydajności i personalizacji w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, transport, edukacja i biznes. Jednak, istnieją również wyzwania, takie jak etyka, odpowiedzialność, bezpieczeństwo danych, nierówności społeczne i zmiany na rynku pracy, które wymagają naszej uwagi i działania.

Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, że sztuczna inteligencja jest narzędziem, które może wspierać i uzupełniać ludzkie umiejętności, a nie zastępować człowieka. Właściwe wykorzystanie i zarządzanie SI przyniesie korzyści społeczeństwu i otworzy nowe perspektywy dla rozwoju technologicznego. Konferencja w Łomży przybliżyla uczestnikom te kwestie.

Organizatorami wydarzenia była Polska Fundacja Filary Rozwoju i Fundacja FOTON. Pod patronatem Miasta Łomża. Z  Dofinansowaniem z programu „Doskonała nauka" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

 

 

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama