Pochodząca z rodziny o długich tradycjach pszczelarskich Urszula Kuczyńska od wielu lat zajmuje się tematyką kurpiowskiego bartnictwa, prowadząc szereg dotyczących go badań, publikując, między innymi, książkę „Bartnictwo kurpiowskiej Puszczy Zielonej” oraz broniąc pracę doktorską na jego temat na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Do tego, jako pracownik Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie od roku 1987 do 2024, a w latach 1994-2022 jego kierownik, regularnie organizowała liczne imprezy dotyczące bartnictwa i pszczelarstwa. W prelekcji „Bartnictwo kurpiowskie Puszczy Zielonej od początku XVI do połowy XIX wieku” przybliży miłośnikom lokalnej historii tradycje bartnictwa na terenie obecnej kurpiowskiej Puszczy Zielonej, w tym sięgające czasów średniowiecza regale bartne, które z czasem zanikło, występując tylko na tych terenach i dając kurpiowskim bartnikom sporą niezależność, zbiory prawa bartnego Krzysztofa Niszczyckiego z roku 1559 i Stanisława Skrodzkiego z roku 1616 oraz księgi sądów bartnych w Nowogrodzie z lat 1629-1739.
Prelekcja odbędzie się w sali edukacyjnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży w piątek 22 marca o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
Reklama
Prelekcja o tradycjach kurpiowskiego bartnictwa w muzeum
Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza na prelekcję dr Urszuli Kuczyńskiej „Bartnictwo kurpiowskie Puszczy Zielonej od początku XVI do połowy XIX wieku”. Wieloletnia kierowniczka Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie przedstawi rezultaty swoich wieloletnich badań, bazujących również na unikalnych zbiorach prawa bartnego z XVI i XVII wieku.
- 20.03.2024 09:21
Reklama
Komentarze