Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 22:41
Reklama

Przyjazna Łomża proponuje zespół ds. ekonomii społecznej w Łomży

- Skoordynowanie działań podmiotów ekonomii społecznej w Łomży to konieczność (Centrum Integracji Społecznej, Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, przedsiębiorstw społecznych oraz podmiotów reintegracji społecznej i zawodowej). Przyjazna Łomża proponuje zespół ds. ekonomii społecznej w naszym mieście, który stworzyłby mapę działań tak, aby efektywnie wykorzystać środki finansowe z Urzędu Marszałkowskiego – mówi Tomasz Wróblewski, dodając, że jednym z priorytetów będzie przystąpienie naszego miasta do programu pn. „Premia Społeczna”. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich i budżetu państwa w najbliższych latach samorządy otrzymają około 300 mln zł na zlecanie usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej.
Przyjazna Łomża proponuje zespół ds. ekonomii społecznej w Łomży

Czym jest ekonomia społeczna?

Ekonomia społeczna, jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej koncentruje się na wsparciu osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, to znaczy m.in. osób z niepełnosprawnościami, starszych czy bezrobotnych. Ważnym działaniem w tym kontekście jest reintegracja, czyli np. znalezienie zatrudnienia, ale także odbudowywanie poczucia sprawstwa i umiejętności pełnienia ról społecznych. Dodatkowo ekonomia społeczna skupia się na dostarczaniu usług społecznych w odpowiedzi na zdiagnozowane potrzeby lokalnych społeczności.

Organizację i funkcjonowanie podmiotów ekonomii społecznej reguluje ustawa o ekonomii społecznej, która weszła w życie 30 października 2022 roku. Określa ona zasady uzyskiwania i utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego, nadzór nad tymi przedsiębiorstwami, środki wsparcia dla nich, a także mechanizmy wspierania rozwoju ekonomii społecznej przez organy administracji publicznej.

Wymiar lokalny ekonomii społecznej

- Gościłem w Spółdzielni Socjalnej Alexis. Podmiot gospodarczy działa od ponad 10 lat. Widziałem zaangażowanie pani prezes Barbary Dudy, aby wspierać osoby bezrobotne, niepełnosprawne itp. Uważam, że miasto powinno być zainteresowane wsparciem przedsiębiorstw społecznych np. obniżeniem części podatku od nieruchomości. Podmioty ekonomii społecznej, które wykazują tzw. korzyść społeczną powinny otrzymać częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości. Drugą sferą wsparcia powinno być tzw. kojarzenie kontrahentów oraz zlecanie usług społecznych dla przedsiębiorstw społecznych - mówi  Dariusz Domasiewicz, kandydat Przyjaznej Łomży na prezydenta. -Mam w swoim zespole Pana Tomasza Wróblewskiego, który jest członkiem Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Społecznej. Wiem, że możemy postawić na rozwiązania innowacyjne, których jeszcze nie było w Łomży. Miasto Łomża powinno pozyskać środki finansowe na rozwój ekonomii społecznej - dodaje.

Współczesne społeczności lokalne stoją przed wieloma wyzwaniami: począwszy od zapewnienia wysokiej jakości opieki zdrowotnej, przez wsparcie osób starszych i z niepełnosprawnościami, aż po przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. W odpowiedzi na te potrzeby Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaplanowało projekt "Premia społeczna", którego celem jest wykorzystanie potencjału sektora ekonomii społecznej do realizacji usług społecznych, a jednocześnie generowania szeregu korzyści społecznych. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich i budżetu państwa w najbliższych latach samorządy otrzymają około 300 mln zł na zlecanie usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej.

W ramach projektu planowane jest udzielenie co najmniej 250 grantów dla gmin i powiatów (co do zasady do 25% wartości usługi, jednak na kwotę nie większą niż 350 tys. zł) częściowo finansujących zamówienia na usługi społeczne zlecane PES. Będą to m.in. opieka wytchnieniowa, usługi asystenckie w rodzinnym domu pomocy, wsparcie w ośrodkach dla osób potrzebujących, a także poradnictwo specjalistyczne.

MD


 


 


 


 



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama