- Kościół, który przechodził takie same koleje losu jak nasza ziemia, nieustannie wymaga remontów. Kiedy robiliśmy ekspertyzę konserwatorską, okazało się, że obecna więźba dachowa jest niewystarczająca, żeby stabilizować konstrukcję kościoła. W związku z tym konstruktorzy zaproponowali dodatkowe elementy, które tę konstrukcję wzmocnią. Stąd też i udział w konkursach, i dzisiejsza umowa, która umożliwi nam realizację tego zadania – wyjaśniał proboszcz parafii ks. kan. Szczepan Dobecki.
Zadanie będzie zrealizowane dzięki programowi Polski Ład Rządowy Program Odbudowy Zabytków. Prace mają na celu nie tylko poprawę estetyki, ale przede wszystkim zabezpieczenie konstrukcji przed dalszym niszczeniem.
- Podpisanie umowy jest bardzo ważne. Jest to swego rodzaju przełom czy wydarzenie historyczne, bo po raz pierwszy Powiat Łomżyński wspiera inwestycję polegającą na renowacji, na naprawie obiektu zabytkowego, jakim jest kościół Przemienia Pańskiego w Piątnicy. Skorzystaliśmy z dobrodziejstwa, jakim jest rządowy Fundusz Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe i dzisiaj ta dotacja w wysokości 100 000 złotych zostanie dedykowana właśnie dla tutejszej parafii. Tutaj w Piątnicy została wyłoniona również firma, wykonawca tej inwestycji. Dzisiaj również ksiądz proboszcz podpisuje umowę z wykonawcą, która opiewa na kwotę 145 000 zł. Cieszy nas to. Jest to jedna z pierwszych umów, pierwszych zadań o charakterze renowacyjnym, ochrony zabytków. Kolejne będą dotyczyły kościoła w Drozdowie, kaplicy na terenie cmentarza parafialnego w Śniadowie, ale również ważne przedsięwzięcie, którym będzie przeniesienie i renowacja zabytkowej kaplicy w miejscowości Mikołajki - mówił Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski.
Podpisana umowa to dowód na to, jak ważne dla Powiatu Łomżyńskiego jest zachowanie dziedzictwa kulturowego. To również wyraz troski o stan obiektów sakralnych, które są nie tylko miejscem kultu religijnego, ale również świadectwem historii i tożsamości lokalnej społeczności.
- Rząd Zjednoczonej Prawicy uruchomił taki instrument, o którym wcześniej mogliśmy tylko myśleć. Inwestycja, o której mówimy, możliwa jest do realizacji w ramach Polskiego Ładu. To właśnie ten program stworzył szansę na remont nie tylko swoich zabytków, ale również przyznawał dotacje na remonty innych. W przypadku umowy, którą podpisaliśmy, chodzi o zabytek sakralny. Jest to więźba kościoła Parafialnego w Piątnicy Poduchownej. I tak skorzystaliśmy z tej możliwości. Nie było to łatwe od strony organizacyjnej, formalnej, ponieważ najpierw trzeba było przyjąć specjalne zasady. W marcu ubiegłego roku został złożony wniosek, a w zasadzie wnioski, bo takich dotacji jest więcej. Ta jest pierwszą, na którą podpisaliśmy umowę. Później była oczywiście wstępna promesa, w lipcu ubiegłego roku kolejne formalności. Wreszcie dotarliśmy do tego momentu, w którym został wyłoniony wykonawca zadania i została udzielona wstępna promesa. Termin realizacji jest bardzo krótki, ponieważ jest to 30 kwietnia tego roku, więc za 2 miesiące zadanie zostanie zrealizowane. Będziemy je rozliczać. Ku radości myślę, że wszystkich osób, które uczęszczają do kościoła i w nim przebywają, ponieważ wpłynie to także na poprawę bezpieczeństwa w kościele - podkreślała Wicestarosta Maria Dziekońska.
Renowacja więźby dachowej to skomplikowany proces, który wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Firma, która podjęła się tego zadania, ma za sobą wiele udanych projektów renowacyjnych, co daje gwarancję wysokiej jakości wykonania.
Renowacja więźby dachowej to kluczowy element w utrzymaniu integralności strukturalnej każdego budynku, a tym bardziej tak ważnego zabytku jak kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy. Prace te są niezbędne do ochrony kościoła przed szkodliwymi wpływami środowiska, takimi jak wilgoć i szkodniki, które mogą poważnie uszkodzić konstrukcję.
Komentarze