- Organizacje, którym przekazujemy symboliczne czeki działają na terenie powiatu i wypełniają ważną przestrzeń związaną z usługami publicznymi, realizują swoją misję, działają na rzecz mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej - mówił Lech Marek Szabłowski, Starosta Łomżyński.
Zarząd Powiatu cieszy aktywność organizacji pozarządowych. Czeki wręczone zostały przedstawicielom 10 z 12 organizacji. Przewodniczącą Komisji Konkursowej była Wicestarosta Maria Dziekońska, która zwróciła uwagę na prospołeczne działania stowarzyszeń i fundacji. Jak podkreśla Wicestarosta ich członkowie poświęcają swój czas i energię, dla pożytku społeczności lokalnej.
- Bardzo ważne jest docenianie wysiłku i zaangażowania, jaki towarzyszy realizacji poszczególnych zadań - stwierdziła Maria Dziekońska. - Potrzeba dużo determinacji, by współpracować z innymi i pozyskiwać partnerów. Rolą Zarządu Powiatu jest nadawanie tym działaniom wymiaru ekonomicznego. To pozwoli na kontynuację zaplanowanych wydarzeń czy to kulturalnych, czy sportowych w kolejnych latach - dodała Wicestarosta Łomżyńska.
Sport to zdrowie, zwłaszcza po pandemii
Wśród zadań, które otrzymały wsparcie w zakresie upowszechniania kultury fizycznej znalazł się kobiecy Klub Sportowy Forty Piątnica, który od ponad 20 lat współtworzy historię piłki nożnej w województwie podlaskim. W Piątnicy wszyscy widzą, że piłka nożna jest kobietą. Klub otrzymał czek w wysokości 10 tys. złotych.
- Otrzymane środki przeznaczymy na transport, czyli na dowóz naszych dziewcząt na/z zawodów i meczy piłkarskich oraz na wynagrodzenia dla trenerów - mówił Stanisław Chaberek, Prezes KS Forty Piątnica.
Dziewczęta przygotowują się teraz do sezonu wiosennego, jak zapewniał Prezes Fortów zmian i transferów w Klubie nie ma, piłkarki dzielnie walczą o utrzymanie pozycji w środku tabeli.
O tym jak pandemia wpłynęła na kondycję fizyczną dzieci i młodzieży doskonal wiedzą nauczyciele wychowania fizycznego. Dlatego bardzo ważne jest, by angażować młodych ludzi do wszelkiego rodzaju sportów. Przekonany jest o tym Przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Łomży, który powstał w 1999 roku i od tej pory jest organizatorem wielu sportowych imprez międzyszkolnych w dziewięciu gminach Powiatu Łomżyńskiego.
- Sport jest formą ruchu, a bez niego dziecko nie rozwija się. Smartfony i internet zamieniły aktywność fizyczną na wirtualną, ze szkodą dla zdrowia - stwierdził Zdzisław Dobrowolski, Przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Łomży. - Po pandemii niektóre dzieci miały problem, by przebiec 100 metrów. To świadczy o tym jak ważna jest promocja zdrowego stylu życia. My realizujemy zawody w 10 dyscyplinach na ponad 60 imprezach w powiecie łomżyńskim i na to przeznaczymy dotację w wysokości 22 500 złotych - dodał Przewodniczący Dobrowolski.
W kategorii upowszechniania kultury fizycznej wsparcie Powiatu w wysokości 8 tysięcy otrzymało także Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe na realizację powiatowego kalendarza imprez sportowych. To m.in. indywidualne mistrzostwa LZS w szachach w kategorii dzieci, juniorzy i seniorzy, mistrzostwa w tenisie stołowym, XIII edycja tenisa ziemnego senior czy Halowy Turniej Piłki Nożnej "Okrągła piłka" o puchar Starosty Łomżyńskiego.
Plener malarski, potańcówka, koncert i radosny złoty wiek
W zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury, tradycji i dziedzictwa narodowego Zarząd Powiatu przekazał wsparcie na cztery zadania. Otrzymały je: Fundacja Muzyczna Ostinato w Czartorii na koncert muzyki klasycznej XX Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica” (2 800 złotych), Oddział Regionalny Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży, który w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia działalności (6 000 złotych) na zadanie pod nazwą „Złoty Wiek – Ciekawy i Radosny - 21 edycja, Stowarzyszenie „Miód na serce” na „Potańcówki objazdowe z muzyką tradycyjną” (3 000 złotych), Fundacja Sztuk i Dialogu na „Piosenka jest dobra na wszystko – XI cykl festiwali tematycznych” (4 000 złotych), Fundacja Sztuk i Dialogu na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich 2024 (4 500 złotych).
Z promocji i upowszechniania turystyki sfinansowany zostanie plener malarski pod hasłem „Kultura łomżyńska pędzlem malowana”, którego X edycję przeprowadzi Fundacja Sztuk i Dialogu, która otrzymała na realizację 6 000 złotych.
Leśny Alchemik
Nową kategorią w tym roku jest promocja i ochrona zdrowia. Dofinansowanie w tym zakresie, w kwocie 8 000 złotych, otrzymało Caritas Diecezji Łomżyńskiej na wyjazdowe warsztaty profilaktyczne „Leśny Alchemik”.
- Dzieci na kolonie w lipcu lub sierpniu będą wytypowane przez Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej na terenie powiatu łomżyńskiego - mówił ks. Andrzej Mikucki, Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
Organizacje pozarządowe działające na terenie administrowanym przez Powiat Łomżyński i współpracujący z nimi wolontariusze, miedzy innymi w ten sposób zostali docenieni za ich pracę na rzecz społeczności lokalnej. To także promocja trzeciego sektora zarówno w samym środowisku, jak i wśród mieszkańców powiatu.
Komentarze