Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 00:39
Reklama

Łomżyńscy funkcjonariusze podsumowali miniony rok

Przedstawienie stanu bezpieczeństwa w powiecie łomżyńskim, omówienie efektów pracy policjantów za ubiegły rok oraz plany na najbliższe 12 miesięcy – to główne zagadnienia odprawy, która odbyła się 21 lutego 2024 roku, w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży. W naradzie służbowej uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku inspektor Kamil Borkowski, zaproszeni goście, policjanci i pracownicy łomżyńskiej jednostki.

Przedstawienie stanu bezpieczeństwa w powiecie łomżyńskim, omówienie efektów pracy policjantów z łomżyńskiej jednostki za ubiegły rok oraz plany na najbliższe 12 miesięcy - to główne zagadnienia odprawy, której gospodarzem był pełniący obowiązki Komendanta Miejskiego Policji w Łomży młodszy inspektor Adam Antoni Chodziutko.

W spotkaniu uczestniczył również Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku inspektor Kamil Borkowski, pełniąca obowiązki I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Łomży młodszy inspektor Maria Agnieszka Hapunik, a także kierownicy podległych posterunków Policji, naczelnicy poszczególnych wydziałów, kapelan łomżyńskich policjantów oraz zaproszeni goście.

Pełniący obowiązki Komendanta Miejskiego Policji w Łomży młodszy inspektor Adam Antoni Chodziutko ocenił efektywność działań łomżyńskiej komendy Policji w 2023 roku oraz przedstawił priorytety i zadania, jakie stoją przed jednostką w nowym 2024 roku. Następnie przedstawił wyniki pracy poszczególnych pionów.

Na koniec roku 2023 stan etatowy łomżyńskiej komendy Policji wynosił 231 funkcjonariuszy i 64,75 etatu cywilnego. W ubiegłym roku wpłynęło 28 podań o pracę w policji, z czego 18 osób zostało przyjętych w nasze szeregi.

W 2023 roku każdego dnia średnio do służby patrolowej i obchodowej skierowano 38 policjantów prewencji oraz 13 policjantów ruchu drogowego do służby na drogach, przeprowadzano 27 interwencji, realizowano 7 doprowadzeń, legitymowano 143 osoby, wykrywano 9 wykroczeń i 5 przestępstw. Natomiast funkcjonariusze służby patrolowej zatrzymywali co najmniej 1 sprawcę przestępstwa.

W 2023 roku, na terenie działania łomżyńskiej komendy wskaźnik wykrywalności w kategorii przestępczość ogółem wzrósł o 5,61% w stosunku do 2022 roku do poziomu 83,21%. W kategorii 7 przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie wskaźnik wzrósł o 4,08 % do poziomu 65,48%. Wykrywalność w kategorii przestępczość kryminalna wzrosła o 2,91%.

Wykrywalność w kategoriach przestępstw: rozbójnicze (wzrost o 8,3%), kradzież samochodu (spadek o 8,3%), gospodarczych (wzrost o 13,44%), drogowe (wzrost o 0,26%), uszczerbek na zdrowiu (spadek 8,3%). Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Łomży do prowadzonych przez siebie spraw zastosowali zabezpieczenie majątkowe na ponad 8,3 miliona złotych co stanowi najlepszy wynik z komend miejskich i powiatowych garnizonu podlaskiego.

Jeśli chodzi o wykrywalność ogółem, a także wykrywalność przestępstw kryminalnych - w skali województwa - Komenda Miejska Policji w Łomży jest na drugim miejscu.

Wykrywalność w kategorii przestępstw narkotykowych spadła o 2,15% w stosunku do 2022 roku do poziomu 96,55%. Łomżyńscy policjanci w 2023 roku zabezpieczyli 4797,6 gramów środków odurzających.

Odnotowany został niewielki wzrost wypadków drogowych o 1 w porównaniu do roku ubiegłego (2022 rok - 39, 2023 rok - 40), przy jednoczesnym wzroście liczby osób zabitych o 4 (2022 rok - 3, 2023 rok - 7), spadła natomiast liczba rannych o 8 (2022 rok - 47, 2023 rok – 39). Jeżeli chodzi o kolizje odnotowano wzrost o 155 zdarzeń (2022 rok – 987, 2023 rok – 1142).

Policjanci przeprowadzili większą liczbę działań kontrolno-prewencyjnych ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zatrzymano 280 praw jazdy - 129 za kierowanie w stanie nietrzeźwości i po użyciu alkoholu oraz 107 za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50 kilometrów na godzinę. W 2023 roku łomżyńscy funkcjonariusze zatrzymali 1541 dowodów rejestracyjnych.

W 2023 roku, na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu łomżyńskiego nanieśli 2763 zgłoszenia, z czego potwierdzono i wyeliminowano 1637. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w kategoriach: przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym oraz nieprawidłowe parkowanie. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jak widać, nadal jest narzędziem aktywnie wykorzystywanym przez mieszkańców, jako skuteczna forma komunikacji i dbania o bezpieczeństwo jako dobro wspólne, a z której efektywnie korzystają w swojej codziennej służbie - policjanci.

Flota łomżyńskiej policji zasilona została czterema nowymi radiowozami, gdzie w dwóch przypadkach zakup współfinansowany był przez urząd miasta Łomża oraz samorządy powiatu łomżyńskiego.

Na zakończenie Komendant Chodziutko podziękował samorządowcom oraz przedstawicielom innych służb za dobrą współpracę w minionym roku, podkreślając ważność i konieczność stałej współpracy. Głos zabrali także przybyli goście, którzy podziękowali za dobrą pracę funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Łomży oraz życzyli uzyskania takich samych wyników w obecnym roku. Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali też wysoką skuteczność organów ścigania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i zwalczania przestępczości.

Uczestniczący w odprawie Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku podziękował za dobre wyniki pracy łomżyńskich policjantów, wyraził nadzieję utrzymania ich na takim samym bądź wyższym poziomie, wyznaczył też kierunek działań na rok 2024 rok.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama