Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 20:17
Reklama

Blisko. Janusz Oskar Knorowski

Galeria pod Arkadami zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Janusza Oskara Knorowskiego, który odbędzie się 19 stycznia, o godzinie 18:00. - Twórczość Prof. Janusza Knorowskiego, choć wynika z tradycji polskiego malarstwa pejzażowego, to idzie krok dalej w kierunku pewnej wizualnej narracji, która nie tylko wyraża rzeczywistość, co daje nam odczuć jej sensualną materialność. Janusz Knorowski podąża raz obraną ścieżką, którą cechuje pewna powściągliwość i skupienie – mówi Kaja Kozon, kierownik Galerii pod Arkadami.

Artysta maluje, formułując siebie i właśnie to jest najcenniejsze. Szczerość zapisana gestem, w grubych impastach czy laserunkach, które odkrywają znaczenie bytów w zastanym świecie. Jak sam pisze:

„Przedstawianie w malarstwie autentycznych bytów przynależnych naturze i człowiekowi, to sens moich wieloletnich poszukiwań.”

Czy patrząc na te prace, nie odbieramy ich jako bytów skończonych? Obrazy te są już zamknięte. Są kropką nad i. Uchwycenie ich w taki sposób, daje nam możliwość odczucia ich cielesności. Tej żywej obecności. Artysta eksploruje przestrzenie funkcjonujące między naturą, a kulturą. Bada zależności z tego wzajemnego na siebie oddziaływania, w którym istotne miejsce pełni człowiek. Obraz „Kroczący” staje się więc punktem wyjścia do obserwacji człowieka, związanych z nim przedmiotów czy jego obecności w naturze. Kontekst relacyjny, stwarza kulturowe znaczenie, który sytuuję nas w pewnym momencie życia. W pewnym miejscu i czasie. Możemy powiedzieć, zobacz, to jest moje życie, to jest moje miejsce, mój świat. Dostrzegłem to. O jeszcze głębszym znaczeniu, jakie leży w sensie twórczych poszukiwań Profesora, są te słowa:

„Wydobyć z przypadku jego właściwość, odróżnić istotę od istnienia, pokazać przedmiot w jego oczekiwaniu na przyjęcie, zamknąć w format płótna wszystko, lecz nie poprzez przedstawienie, ale przez wniknięcie. Bardziej odsłaniać niż pokazywać, ukazywać pełnym to, co w doświadczeniu codziennym, potocznym, jawi się jako niepełne, ale odświętne.”

To malarstwo, jest wyrazem ciężaru jaki niesie za sobą nasz byt. Życia naznaczającego sobą bruzdy na ziemi. Odczuwalnością materii. Materii tak namacalnej, że pokazywanej w niewielkiej przestrzeni galerii na wystawie BLISKO, bierze nas pod lupę. Możemy do tych obrazów podejść naprawdę blisko, przyjrzeć się im. Dzięki temu zabiegowi, wchodzimy w obrazy z taką intensywnością, przez którą jesteśmy niemal pochłonięci. Stajemy się pełni.

Wernisaż wystawy: 19.01.2024 / godz.18:00
Wystawa czynna do: 19.02.2024


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama