Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:56
Reklama dotacje rpo

„Bo piękno zaczyna się od zdrowia”. Wielka misja pięknych Podlasianek [VIDEO]

W ubiegłym roku okres pomiędzy 17 a 23 stycznia został ustanowiony przez Rząd – Europejskim Tygodniem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. I choć w tym roku ta wyjątkowa data nie znalazła jeszcze swojego miejsca w kalendarzu, piękne Podlasianki – Finalistki Konkursu Miss Polonia Województwa Podlaskiego postanowiły wyjść naprzeciw temu co ważne i ze wsparciem doświadczonych specjalistów stworzyły niezwykłą kampanię pro-zdrowotną „Bo piękno zaczyna się od zdrowia”.
„Bo piękno zaczyna się od zdrowia”. Wielka misja pięknych Podlasianek [VIDEO]

- Cel i główne założenie naszej kampanii to szerzenie szeroko pojętej profilaktyki z naciskiem na profilaktykę badań kobiecych jakimi są cytologia oraz USG piersi. Od kilku już lat w ramach realizacji Konkursu Miss Polonia Województwa Podlaskiego wraz z Fundacją Anny Rytel organizujemy różnego rodzaju akcje charytatywne, projekty o charakterze edukacyjnym, których najważniejsze przesłanie to zwiększanie świadomości społecznej. O szczegółach tegorocznej kampanii przeczytać można m.in. w mediach społecznościowych: na oficjalnych kontach Konkursu oraz na prywatnych kontach naszych Finalistek - mówi Anna Kurządkowska-Kosińska, organizator Konkursu Miss Polonia Województwa Podlaskiego.

Celem obchodów Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy jest zwrócenie uwagi na wciąż wysoką zachorowalność na ten nowotwór. W całej Europie stwierdza się około 60 tysięcy zachorowań rocznie, z czego blisko 30 tysięcy kobiet umiera. Ten rodzaj nowotworu jest jednym z najczęściej występujących u kobiet (zaraz po nowotworze piersi, trzonu macicy i jajnika). Na raka szyjki macicy najczęściej chorują kobiety w wieku 45-65 lat, jednak wzrost zachorowań obserwuje się już od 25 roku życia.

 

 

- Pomysł na zorganizowanie takiej właśnie kampanii nie był przypadkowy. Obecnie wiele mówi się o regularnych badaniach kontrolnych do których coraz częściej zachęcają nie tylko medycy, ale także m.in. celebryci. Mimo ogólnodostępnej wiedzy oraz bezpośredniego dostępu do informacji, temat wykonywania badań profilaktycznych wciąż pozostawia wiele do życzenia. Warto jest inwestować w wiedzę, która nie tylko może być przydatna, by wykryć zmiany chorobowe we wczesnym stadium, ale przede wszystkim może uratować życie. Nasze finalistki w temat kampanii wprowadził znakomity specjalista Dr n. med. Robert Brawura-Biskupski-Samaha (Specjalista w dziecinie perinatologii oraz ginekologii i położnictwa). W trakcie trwających prawie trzy godziny warsztatów przybliżył istotę badań profilaktycznych, a także odpowiedział na każde pytanie – wyjaśnia Anna Kurządkowska-Kosińska.

Choć Finalistki Konkursu Miss Polonia Województwa Podlaskiego jakby się mogło wydawać biorą udział w konkursie piękności i walczą o tytuł tej najpiękniejszej – okazuje się, że misja i cała geneza tego typu wydarzeń jest dziś czymś zupełnie innym.

- Trudno jest odczarować krążące w powietrzu stereotypy dotyczące konkursów piękności. Niemniej jednak, by zobaczyć czym obecnie jest cała inicjatywa trzeba się jej bliżej przyjrzeć i wejść w głąb tego, co taki konkurs może oferować. Można by wymieniać bardzo długo, bo korzyści jest bardzo wiele, jedna z nich to właśnie działania społeczne, których przekaz, przepływ i dotarcie do odpowiednich źródeł stają się dzięki takim projektom - masowe. Dziś w konkursach piękności nie poszukuje się kandydatki  o nienagannej urodzie. Jest to oczywiście nieodłączny element, ale kluczem do wygranej jest coś zupełnie innego. To właśnie zaangażowanie w działania społeczne, chęć wspierania inicjatyw charytatywnych, ponadprzeciętna empatia oraz patrzenie na świat nie przez pryzmat piękna zewnętrznego, a oczami potrzeb drugiego człowieka – decydują o sukcesie – podkreśla Anna Kurządkowska-Kosińska.

20 dziewcząt, z których najmłodsza ma zaledwie 18, a najstarsza 26 lat przez cały styczeń – miesiąc świadomości raka szyjki macicy, za pomocą swoich kont w social mediach zachęcać będą do wykonywania badań profilaktycznych.

- Biorę udział w kampanii "Bo piękno zaczyna się od zdrowia", bo wierzę, że troska o nasze zdrowie jest jak kwiat, który rozkwita i dodaje piękna naszemu życiu. Chcę być częścią tej kampanii, aby promować profilaktykę, która jest najważniejszym elementem, by skutecznie zwalczać choroby we wczesnym stadium. Chciałbym również szerzyć zdobytą na ten temat wiedzę i pomagać innym odkrywać piękno zdrowia – przekazuje 18-letnia Malwina Szpanko ze Zdunowa.

Dla 24–letniej Pauliny Wykowskiej, pochodzącej z Łomży absolwentki prawa na Uniwersytecie Warszawskiem, kampania „Bo piękno zaczyna się od zdrowia” jest wspaniałą inicjatywą, która pozwala nam zwrócić uwagę na istotę badań profilaktycznych.

- Jestem jej częścią, ponieważ chcę nagłaśniać ten bardzo ważny temat i uświadamiać inne kobiety, a za sprawą tego może nawet uratować czyjeś życie. Uważam, że każda nawet jedna osoba zachęcona do badań będzie ogromnym sukcesem naszej kampanii – mówi Paulina Wykowska.

- Biorę udział w Kampanii „Bo piękno zaczyna się od zdrowia” ponieważ chciałabym zwiększyć świadomość kobiet na temat profilaktyki i pokazać niezmierną ważność wykonywanych badań, a w szczególności cytologii. Choroba wykryta na początkowym stadium jest niemal całkowicie wyleczalna. Chciałabym również uświadomić kobiety, że piękno zaczyna się od środka dlatego warto je pielęgnować i o nie dbać – podsumowuje 18-letnia maturzystka, Monika Bruszewska z Białegostoku.

Dla każdej z dziewcząt udział w kampanii to coś nowego i innego niż to, czym dotychczas dzieliły się publicznie w swoich social mediach, wszystkie jednak zgodnie przyznają, że ta właśnie inicjatywa jest dla nich bardzo ważnym przedsięwzięciem i mocno wierzą, że odniosą sukces.

- Nie jest istotne ile osób uda nam się przekonać do tego, by wybrać się do lekarza, wykonać USG piersi, czy badanie cytologiczne. Być może na całą tę skalę przypadnie tylko jedna taka osoba. Być może będzie to czyjaś mama, siostra, koleżanka – ważne, że ktoś taki będzie. Wspieram te młode dziewczęta od kilku już lat. Widzę jak pięknie rozkwitają i jeszcze piękniej angażują się w ważne tematy społeczne. Każdego roku wspólnie robimy coś dobrego i to dobro wraca ze zdwojoną siłą – dodaje Anna Rytel, prezes Fundacji Anny Rytel, jeden z głównych partnerów konkursu.

By zostać częścią kampanii społecznej wystarczy zapisać się na badania profilaktyczne. Podwójnym sukcesem będzie wybranie się na nie w towarzystwie bliskiej osoby.

Autorem materiału video jest Paweł Wądołowski 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama