Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 14:01
Reklama

PICASSO - "WOJNA I POKÓJ" I "LOS TOROS" / KOLORY ŻYCIA - otwarcie wystaw w białostockim Ratuszu

Już za tydzień w piątek 12 stycznia 2024 r., o godz. 18.00 w białostockim Ratuszu otwarte zostaną dwie niezwykłe wystawy! Pierwsza z nich PICASSO – „WOJNA I POKÓJ” I „LOS TOROS” prezentuje prace jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. Druga, KOLORY ŻYCIA przedstawia 70 dzieł, autorstwa 9 znakomitych polskich malarzy XX i XXI w.: Kiejstuta Bereźnickiego, Henryka Cześnika, Edwarda Dwurnika, Jana Lebensteina, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper, Franciszka Starowieyskiego, Zbigniewa Urbalewicza i Andrzeja Wróblewskiego.

PICASSO – „WOJNA I POKÓJ” I „LOS TOROS”

W historii sztuki niewielu artystów osiągnęło taką sławę i uznanie jak Pablo Picasso. Finezyjne, geometryczne formy oraz charakterystyczne przedstawienia postaci sprawiają, że jego obrazy bez trudu może rozpoznać każdy widz. Jednakże wystawa w Muzeum Podlaskim zamiast obrazów prezentuje mniej znaną dziedzinę twórczości z dorobku wszechstronnie uzdolnionego Picassa, a mianowicie litografię. 

Ekspozycja skupia się na dwóch kluczowych tematach, które wywarły znaczący wpływ na życie artysty oraz jego dzieła. Pierwszy z nich to „Wojna i Pokój”, która prezentuje grafiki wykonane w znanej paryskiej drukarni – Atelier Mourlot. Dzieła te były manifestem artysty przeciwko wojnie i jej okrucieństwu oraz świadectwem jego działalności na rzecz pokoju. Drugi z poruszanych tematów – „Los Toros” – to zbiór ukazujący walki byków, słynną korridę, która była często powracającym motywem w dziełach Picassa i ukazywała jego fascynację mitologią, kulturą Hiszpanii oraz „tauromachią”.

Kuratorki: Anna Topolewicz, Monika Stalończyk
Czas ekspozycji: 12 stycznia – 7 lutego 2024 r.

KOLORY ŻYCIA

Ekspozycja przedstawia 70 dzieł, autorstwa 9 znakomitych polskich malarzy XX i XXI w.: Kiejstuta Bereźnickiego, Henryka Cześnika, Edwarda Dwurnika, Jana Lebensteina, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper, Franciszka Starowieyskiego, Zbigniewa Urbalewicza i Andrzeja Wróblewskiego. Wszystkie prace pochodzą z bogatej kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich, składającej się z malarstwa, grafiki, rzeźby i innych gatunków sztuk plastycznych, stale rozwijającej się, od niemal czterdziestu lat.

Kuratorem wystawy jest Zbigniew Buski, a jej prezentacja, w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, zorganizowana została we współpracy z  Agencją Zegart.
Czas ekspozycji: 12 stycznia – 1 marca 2024 r.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama