Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:54
Reklama

Żywa szopka na bobolańskim wzgórzu w Łomży - [VIDEO]

Tradycje betlejemskiego żłobka w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w zacisznej scenerii wzgórza przy kościele mają już 21 lat. To atrakcja nie tylko dla najmłodszych mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej.
Żywa szopka na bobolańskim wzgórzu w Łomży - [VIDEO]

Żywa, wystrugana czy ulepiona, szopka bożonarodzeniowa wywodzi się z groty niedaleko wioski Greccio. Kluczową rolę w tradycji budowania szopek odegrał św. Franciszek z Asyżu, włoski duchowny katolicki, średniowieczny mistyk i stygmatyk, założyciel zakonu żebraczego.

W bobolańskiej żywej szopce jest cielę, kaczki, owieczki, gęsi różnego rodzaju, przeróżne ptactwo, pawie, bażanty, gołębie, kury  i myszołów, bo ksiądz wikariusz tej parafii jest sokolnikiem.

W Polsce tradycja stawiania szopek zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku przez zakon franciszkanów, który w tym czasie osiedlił się w naszym kraju. Do dzisiaj szopki cieszą się dużą popularnością. Obecnie są stawiane niemal we wszystkich świątyniach.

 

Franciszek z Asyżu, uznawany powszechnie za patrona środowiska, ekologii i ekologów. Według legendy, św. Franciszek rozmawiał ze zwierzętami, głównie z ptakami i wilkami. Zakonnik szerzył wśród ludzi szacunek do przyrody i miłość do natury. W tym roku Parafia pw. Św. Andrzeja Boboli świętowała jubileusz 20-lecia istnienia.

Żywa szopka gromadzi rok rocznie kilkanaście tysiące osób. Budynek z żywą szopką w Łomży jest obok kościoła, można tu przyjść przez cały dzień.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama