Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 03:12
Reklama

Sport uczy kompetencji społecznych

Podlaska Konferencja Nauki i Sportu zgromadziła w Akademii Łomżyńskiej oraz hali sportowej przy II LO w Łomży nauczycieli WF, trenerów, instruktorów sportu, studentów z praktycznym doświadczeniem pracy w klubach sportowych. – Lekcje Wychowania Fizycznego są jednym z kluczowych elementów edukacji. Gwarantują harmonijny rozwój fizyczny, uczą relacyjności i zespołowych działań – mówił dr Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Łomżyńskiej, zachęcając nauczycieli oraz rodziców do poszukiwana nowych i atrakcyjnych metod aktywizacji ruchowej dzieci. Bo sport to zdrowie, ale także ważny element kształtowania kompetencji społecznych młodych ludzi.
Sport uczy kompetencji społecznych

Podlaską Konferencję Nauki i Sportu zorganizowała Akademia Łomżyńska, przy współudziale Centrum Edukacji Nauczycieli, Akademickiego Związku Sportowego AŁ oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Przewodniczącym konferencji był dr Paweł Arnista z Zakładu Wychowania Fizycznego Akademii Łomżyńskiej. W wydarzeniu wzięło udział ponad 80 nauczycieli i łącznie ponad stu uczestników, zainteresowanych mądrym i atrakcyjnym aktywizowaniem młodych ludzi poprzez różne dyscypliny sportowe, gry i zabawy kształtujące zdolności motoryczne, koordynacyjne, zdrowie i dobre samopoczucie dzieci oraz młodzieży.

– Zakład Wychowania Fizycznego Akademii Łomżyńskiej promuje praktyczne aspekty wiedzy o sporcie i aktywności fizycznej, ale współpracując z szerokim gronem osób i instytucji, nauczycielami, klubami sportowymi, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Łomży, który udziela nam fenomenalnego wsparcia. Nasi studenci korzystają z zasobów sportowych miasta i mogą rozwijać się w wielu obszarach dzięki temu – mówił dr Tomasz Waldziński.

Wykładowca Akademii Łomżyńskiej podkreśla, że właśnie współpraca międzyśrodowiskowa pozwala odczarować stereotyp, że lekcje Wychowania Fizycznego są mniej ważne niż inne szkolne przedmioty, a także spojrzeć od unikalnej strony na rolę nauczyciele Wychowania Fizycznego.

– Nauczyciel WF to osoba, która wnosi olbrzymi wkład w rozwój zdrowego społeczeństwa, dobierając dobre metody aktywizacji dzieci może je zainspirować na całe życie, aby były aktywne ale też nawiązywały dobre relacje z innymi ludźmi. Bo sport uczy też otwartości, bycia fair play nie tylko na boisku, czy sali sportowej, ale i w życiu – mówił dr Tomasz Waldziński.

W podobnym duchu wypowiadali się prelegenci Podlaskiej Konferencji Nauki i Sportu. W części plenarnej profesor Andrzej Kochanowicz opowiedział o znaczeniu gimnastyki sportowej w lekcji WF, profesor Jan Mieszkowski o nowoczesnych metodach regeneracji i odnowy biologicznej w sporcie, dr Marta Pawelczyk o genetycznych predyspozycjach w sporcie. Natomiast w części warsztatowej zaprezentowane zostały metody asekuracji w gimnastyce sportowej (profesor Andrzej Kochanowicz), gry podwórkowe (dr Paweł Arnista), roztańczone lekcje Wychowania Fizycznego (Natalia Fabian), sporty walki na lekcji WF (Tomasz Kozikowski). Różnicowanie zajęć Wychowania Fizycznego to – zdaniem prelegentów i osób prowadzących warsztaty – klucz do wyciągnięcia młodych ludzi sprzed ekranów tabletów i smartfonów. A jak wiadomo, statystyki zdrowia młodych ludzi są alarmujące, otyłość i inne choroby cywilizacyjne atakują od coraz niższych progów wiekowych, a tzw. „smartfonowa szyja” staje się zmorą fizjoterapeutów.

Przykład idzie jednak z góry: to obserwacja dorosłych uczy dzieci nawyków życiowych, dotyczy to aktywności sportowej, stylu odżywiania. Akceptacja i uważność dorosłych tworzy u dzieci poczucie bezpieczeństwa, dlatego w najmłodszych latach najlepszą formą sportu – jest zabawa dziecka z rodzicem, udawanie zwierzaków, spacery i bieganie po lesie, spacer bosą stopą po plaży itp.

Z pomocą genetyka i próbka śliny

Ciekawą prelekcję, dotyczącą genetyki sportowej, wygłosiła dr Marta Pawelczyk. Genetyka sportowa zakłada, że prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu w sporcie jest znacznie wyższe, jeśli trenowaną dyscyplinę dobierzemy zgodnie z drzemiącym w naszym organizmie potencjałem genetycznym.

– Jest to szczególnie istotne dla bardzo młodych osób, które dopiero dokonują wyboru sportowej ścieżki. Na rynku dostępne są komercyjne testy DNA oceniające genetyczne predyspozycje organizmu do aktywności fizycznych. Testy te obejmują analizę zazwyczaj kilkudziesięciu genów, których poszczególne warianty alleliczne naukowcy powiązali z predyspozycją do określonych wysiłków fizycznych – mówiła dr Marta Pawelczyk.

I wyjaśniała, że materiał do izolacji i badań DNA na potrzeby tychże testów pobiera się w nieinwazyjny sposób, zazwyczaj jest to wymaz z wewnętrznej strony policzka lub próbka śliny. W genetycznych testach w głównej mierze chodzi o określenie, czy jesteśmy bardziej predysponowani do sportów o charakterze wytrzymałościowym, jak biegi długodystansowe, kolarstwo, wspinaczka wysokogórska, czy do sportów o charakterze wysiłkowym, jak biegi sprinterskie, sporty siłowe, lekkoatletyka. W testach oceniane są również warianty genów określające m.in. skłonność do urazów ścięgien i więzadeł, ale też cechy psychologiczne pomocne w sporcie np. zdolność znoszenia treningów, podatność na stres związany ze współzawodnictwem.

– Osiągniecie sukcesu w sporcie jest trudnym zadaniem, na sukces ten składa się wiele czynników. Warto sobie pomóc, poznając swój profil genetyczny, tak aby trenując, jak najlepiej wykorzystywać warianty genetyczne, w które zostaliśmy wyposażeni przez naturę – wyjaśniała dr Marta Pawelczyk.

Podlaska Konferencja Nauki i Sportu to czwarta konferencja metodyczno-szkoleniowa zorganizowana przez Akademię Łomżyńską przy współpracy z AZS AŁ oraz Centrum Edukacji Nauczycieli.

– Dzięki współpracy z CEN śrubujemy coraz wyżej normy frekwencyjne, bo CEN nam filtruje tematykę, na którą jest zapotrzebowanie wśród nauczycieli. Dzięki temu nasze wsparcie eksperckie budzi zainteresowanie, co nas bardzo cieszy, bo misją Zakładu Wychowania Fizycznego i Akademii Łomżyńskiej jest edukowanie nie tylko studentów, ale dostarczanie solidnej wiedzy do środowiska społecznego naszego miasta, regionu – podkreślał dr Tomasz Waldziński.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama