Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:41
Reklama

Łomżyńscy medycy pomagają ukraińskim [VIDEO]

Lekarki, fizjoterapeutki, psycholog i pielęgniarka pracujące w szpitalach dla weteranów wojny w Klewaniu i Łucku w Ukrainie przez tydzień przyglądały się pracy Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (instytucja Województwa Podlaskiego), gdzie korzystały z wiedzy i doświadczenia jego pracowników. Przed zakończeniem pobytu spotkały się w piątek 24 listopada z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem w Biurze Sejmiku Województwa Podlaskiego w Łomży.
Łomżyńscy medycy pomagają ukraińskim [VIDEO]

- Łomżyński szpital to placówka o wysokich referencjach i ma wiele ciekawych rozwiązań oraz dokonań, którymi może się podzielić, począwszy od prawnych i organizacyjnych warunków funkcjonowania placówki po - już ściśle medyczne - procedury w diagnostyce i terapii. Służba zdrowia w Ukrainie, działająca w niezwykle trudnych warunkach trwającej wojny, chce korzystać z dobrych doświadczeń. Udzielamy przecież jako Polska wsparcia Ukrainie we wszystkich możliwych dziedzinach. Staramy się być razem na dobre i na złe, szczególnie my, mieszkańcy regionu, który w historii doświadczył wiele złego w zetknięciu z imperializmem i agresją Rosji - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

 

 

Jak dodał, spotkanie było także formą wyrażenia wdzięczności.

- Chcę także im podziękować za pracę jaką wykonują wśród dotkniętych wojną, z urazami, ranami i traumatycznymi przeżyciami, którym dają i opiekę fizyczną i psychiczną. Dziękuję też dyrektorowi i pracownikom szpitala w Łomży za przyjęcie gości i Fundacji, która nas wybrała do tego zadania. Najwyraźniej placówka cieszy się dobrą opinią - podkreślił Marek Olbryś.

Ukraińska grupa medyczna ze szpitali dla weteranów, ale nie działających bezpośrednio na zapleczu frontu, tylko w okręgach rówieńskim i wołyńskim, gdzie zajmują się kontynuowaniem leczenia, rehabilitacją, usprawnianiem poszkodowanych, np. po amputacjach, wymagających zastosowania protez, spędziła w łomżyńskim szpitalu kilka dni.  

- Nasi goście to wyłącznie panie - nie licząc tłumaczy - reprezentujące zawody medyczne. Są lekarze, fizjoterapeuci, psycholog, pielęgniarka. Jest to rodzaj stażu, którego uczestniczki poznawały pracę oddziałów z  kręgu swoich  zainteresowań, czyli przede wszystkim różne formy rehabilitacji: leczniczej, neurologicznej i ortopedycznej, ale także z tym jak radzić sobie z traumatycznymi doświadczeniami czy stratą bliskich. Okazało się, że pewne procedury wyglądają inaczej w Polsce i w Ukrainie. Nasi partnerzy są bardzo zainteresowani kontynuowaniem kontaktów, choć może woleliby w cieplejszej porze roku. Poza zdobywaniem umiejętności zawodowych jest to dla nich też forma oddechu, odpoczynku po bardzo trudnych doświadczeniach codziennej pracy - mówił Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama