Od 2014 roku w I LO tradycją stało się nadawanie patronów poszczególnym pracowniom, auli, a przez ostatnie dwa lata młodzież pod opieką swoich nauczycieli realizuje projekt dotyczący profesorów i absolwentów, którzy zaangażowani byli w działania narodowo wyzwoleńcze. Dawne Gimnazjum męskie było kuźnią patriotów. Mowa o Ludwiku Mierosławskim, kreowanym na dyktatora powstania styczniowego; Józefie Toczyskim, naczelniku Wydziału Skarbowego w Rządzie Narodowym Romualda Traugutta; Rafale Błońskim – uczestniku walk w oddziałach powstańczych, aktywnym w strukturach cywilnych czy nauczyciele Jakub Waga i bracia Awejde
Częścią listopadowych uroczystości było odsłonięcie w pracowni historii na 2. piętrze, która rok temu otrzymała imię Rafała Krajewskiego – tablicy z biogramami nauczycieli i uczniów, którzy brali udział w powstańczej walce o wolność. W pracowni znajduje się także tablica informacyjna i pamiątki przekazane przez rodzinę Rafała Krajewskiego, to list pisany do Ojca z 23 kwietnia 1842 roku i List Pochwalny z 1848 roku. Jak mówił Jerzy Łuba dyrektor liceum w ten sposób społeczność szkoły oddaje hołd pedagogom i uczniom.
Dziś uczniowie I LO pamiętają o swoich poprzednikach, doceniają odwagę i poświęcenie, jakie ponieśli w obronie Ojczyzny.
Jak oceniają historycy, powstanie było aktem desperacji, ale nie było szaleństwem, było klęską militarną, ale zwycięstwem moralnym.
Komentarze