Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:20
Reklama

Ojcowie wolnej Polski upamiętnieni w I Liceum w Łomży - [VIDEO]

Podczas dorocznych obchodów 11 listopada przypominamy tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Z tej okazji w Auli I LO im. Tadeusz Kościuszki w Łomży odbył się uroczysty apel poświęcony 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale także znaczeniu Powstania styczniowego, w tym roku mija 160 lat od największego w XIX w polskiego zrywu narodowego.
Ojcowie wolnej Polski upamiętnieni w I Liceum w Łomży - [VIDEO]

Od 2014 roku w I LO tradycją stało się nadawanie patronów poszczególnym pracowniom, auli, a przez ostatnie dwa lata młodzież pod opieką swoich nauczycieli  realizuje projekt dotyczący profesorów i absolwentów, którzy zaangażowani byli w działania narodowo wyzwoleńcze. Dawne Gimnazjum męskie było kuźnią patriotów. Mowa o Ludwiku Mierosławskim, kreowanym na dyktatora powstania styczniowego; Józefie Toczyskim, naczelniku Wydziału Skarbowego w Rządzie Narodowym Romualda Traugutta; Rafale Błońskim – uczestniku walk w oddziałach powstańczych, aktywnym w strukturach cywilnych czy nauczyciele Jakub Waga i bracia Awejde 

Częścią listopadowych uroczystości było odsłonięcie w pracowni historii na 2. piętrze, która rok temu otrzymała imię  Rafała Krajewskiego – tablicy z biogramami nauczycieli i uczniów, którzy brali udział w powstańczej walce o wolność. W pracowni znajduje się także tablica informacyjna i pamiątki przekazane przez rodzinę Rafała Krajewskiego, to list pisany do Ojca z 23 kwietnia 1842 roku i List Pochwalny z 1848 roku. Jak mówił Jerzy Łuba dyrektor liceum w ten sposób społeczność szkoły oddaje hołd pedagogom i uczniom.

Dziś uczniowie I LO pamiętają o swoich poprzednikach, doceniają odwagę i poświęcenie, jakie ponieśli w obronie Ojczyzny. 

Jak oceniają historycy, powstanie było aktem desperacji, ale nie było szaleństwem, było klęską militarną, ale zwycięstwem moralnym.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama