Organizatorzy zapraszają na wydarzenie osoby dorosłe i starszą młodzież w tym zwłaszcza osoby zainteresowane sztuką tańca współczesnego. Bilety w cenie 20 zł dostępne są wyłącznie on-line poprzez serwis transakcyjny Bilety24
- To okazja do przyjrzenia się, poznania tej formy sztuki, która rzadko gości na scenach naszych teatrów. Często jawi się nam jako sztuka nieznana, niezrozumiana – mówią organizatorzy wydarzenia, przedstawiciele Fundacji Rozwoju Sztuki Tańca w Białymstoku.
Spektakl realizowany jest jako cześć programu Przestrzenie Sztuki Taniec, którego celem jest popularyzacja sztuki tańca oraz wsparcia niezależnego środowiska tanecznego w Polsce. Łomżyńskim parterem programu jest Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych oraz II Liceum Ogólnokształcące.
W ramach Przestrzeni Sztuki w Łomży prowadzony jest również inny, taneczny projekt – „Więcej niż tańczące parabole”. Dzięki niemu wśród młodzieży licealnej przeprowadzony został cykl spotkań na lekcjach dotyczący sztuki tańca. A chętni uczniowie biorą udział w warsztatach, których finałem będzie pokaz końcowy przed publicznością w Miejskim Domu Kultury.
Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Upadają cywilizacje, upadają kultury, upadają autorytety, upadamy moralnie, upadamy fizycznie. Wydaje się, że cała historia ludzkości złożona jest z nagłych upadków takich jak wojny czy przewroty, ale również tych powolnych i ignorowanych jak katastrofa klimatyczna. Trudno rozróżnić kiedy upadek jest jeszcze tragedią, a kiedy już nową możliwością. W tej sinusoidzie po której płyniemy, zawsze skupiamy się na najbardziej skrajnych odchyleniach. Rzadko zauważamy to co jest pomiędzy. Lot, którego doświadczamy pokazuje nam zupełnie inną rzeczywistość. Świat, w którym w końcu możemy zwolnić i my stajemy się wolni. Każdy krok jest kontrolowanym upadkiem i każdy kolejny nagłym powstawaniem. Upada 206 kości i ok. 640 mięśni pomaga nam się podnieść. Już od momentu prenatalnego nasz rozwój ukierunkowany jest na stworzenie konstrukcji. To ona pozwala nam stać prosto i konsekwentnie odpychać się przed tym co nieuniknione. W końcu to upadek jest jej przeznaczeniem. To często rozpad/rozkład daje możliwość ruchu i interakcji. Nasza bohaterka zatraca się w tańcu na upadłej cywilizacji, na upadłej kulturze, na upadłych autorytetach, na naszym upadku moralnym i odnajduje akceptację swego upadającego ciała.
Komentarze