Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 05:48
Reklama

Duchowni Niezłomni [VIDEO]

19 października obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Święto zostało ustanowione przez Sejm na dzień porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności", które miało miejsce 19 października 1984 roku. Z tej okazji, 22 października, w Katedrze Łomżyńskiej miała miejsce uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp. Janusza Stepnowskiego, ordynariusza Diecezji Łomżyńskiej.

- Ci kapłani oddali życie za prawdę, za to, że mieli odwagę głosić Ewangelię. Takim przykładem jest biskup Stanisław Kostka Łukomski, który zginął w 1948 roku, w niewyjaśnionym wypadku samochodowym na trasie Ostrów Mazowiecka – Łomża. Na pewno był człowiekiem niewygodnym. Był człowiekiem niewygodnym nie tylko po wojnie, ale i w okresie międzywojennym. Był krytykowany, zarówno przez prawicę, jak również przez stronnictwa lewicowe, za to, że opowiadał się za Ewangelią, bronił swojego ludu, za to, że na terenie naszego miasta budował przedszkola czy szkoły. Człowiek, który poświęcił się całkowicie swojemu ludowi, który został powierzony jego opiece. Mamy świadomość, że jako kapłani jesteśmy i będziemy prześladowani. Nie wiemy jakie czasy przyjdą. Wiemy jednak, że głoszenie Ewangelii, mówienie prawdy, nawet w dzisiejszych czasach kosztuje bardzo wiele, bo prawda jest dość często niewygodna – mówił ks. bp Janusz Stepnowski.

 

 

Przygotowana została także wystawa poświęcona pomordowanym i prześladowanym księżom, zakonnikom i zakonnicom Diecezji Łomżyńskiej w latach 1939 - 1989.

- Jeśli chodzi o Diecezję Łomżyńską mówimy o około 50 zamordowanych księżach i zakonnikach  podczas wojny. Kolejnych kilkudziesięciu było torturowanych i więzionych. Jest to w sumie ponad 100 osób duchownych, które dotknął aparat represji. Pamiętajmy, że wówczas Diecezja Łomżyńska liczyła około 300 – 400 księży i zakonników. To pokazuje jak duża była to skala. Duchowni, byli tym środowiskiem, które poniosło największe ofiary. W czasach powojennych ta skala prześladowań również była ogromna. Infiltracja, inwigilacja, ale także śmierć. Wiemy o tych księżach, którzy zostali zamordowani. Takim przykładem najbardziej znanym jest ksiądz Jerzy Popiełuszko – mówi Dariusz Syrnicki, badacz lokalnej historii, prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Okręg Łomża.

Wystawy obejrzeć można do końca miesiąca w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. Celem inicjatywy podjętej przez wiele środowisk pod patronatem Biskupa Łomżyńskiego jest pielęgnowanie pamięci o osobach duchownych i konsekrowanych, które były prześladowane przez reżim komunistyczny i poniosły męczeńską śmierć.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama