Mediacja to sposób na wypracowanie satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych i poufnych rozmów. Rozmowy te prowadzi mediator - bezstronna i neutralna osoba trzecia. Do jego zadań, w czasie trwania mediacji, należy wspieranie komunikacji, łagodzenie ewentualnego napięcia lub stresu i pomoc w osiągnieciu porozumienia. Zależnie od tego, czy na mediacje skieruje nas sąd, czy do mediatora trafimy sami, wyróżniamy mediacje sądowe, przedsądowe oraz pozasądowe. Z mediacji skorzystać możemy zatem na każdym etapie postępowania sądowego. Mediator może nam również pomóc zupełnie odrębnie, po zakończeniu postępowania w sądzie.
Podstawowe zasady do udziału w mediacjach to dobrowolność, bezstronność, poufność, neutralność, akceptowalność. Mediacja ma tę zaletę, że cechuje ją duża elastyczność co do zakresu przedmiotowego, czasu i miejsca. Dzięki temu możliwe jest znalezienie rozwiązania, które optymalnie godzi interesy stron, pozwalając rozwiązywać istniejące już spory i zapobiegać konfliktom.
Celem warsztat ów jest rozwinięcie umiejętności wyrażania własnych potrzeb przez młodych ludzi. Mediacje wspierają uczniów z radzeniem sobie z emocjami, stresem, uczą szacunku do innych, do odmienności. Przygotowują do dorosłości i uczą jak rozwiązywać różnorodne problemy.
Komentarze