Avito Internet to firma rodzinna z siedzibą w Łomży, już od dziesięciu lat na rynku dostawców Internetu. I choć prawo telekomunikacyjne niewielkie przedsiębiorstwa traktuje bez taryfy ulgowej, małżeństwo Wojtczak realizuje jeden z największych w województwie podlaskim projekt świadczenia usług internetowych.
- Dotrzemy światłowodem FTTH do domów mieszkańców wsi leżących w promieniu 30 kilometrówod Łomży – mówi Tomasz Wojtczak i dodaje, że położenie nowoczesnej infrastruktury pozwoli uzyskać prędkość Internetu nawet do 1000 MB. A to tylko ułamek możliwości kabla światłowodowego. Technologia światłowodowa oferuje najszybszy transfer danych, odporność na zakłócenia i brak ograniczeń przesyłu. Pionierami FTTH są Japończycy, Chińczycy i Amerykanie, którzy uzyskują prędkości Internetu, o jakich nikomu się dotąd nie śniło. Dwa niezależne zespoły naukowców amerykańskiego NEC i japońskiego Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnej i Komunikacyjnej przekroczyły próg 100 Terabitów/s, czyli 100000000 Megabitów na dystansie 160 km. Oczywiście dzięki wykorzystaniu światłowodów. Taka zawrotna prędkość wystarcza do przesłania zawartości 250 dwustronnych dysków Blu-ray w sekundę!
– Co roku o 50 proc. wzrasta ruch w sieci, istniejąca w Polsce infrastruktura nie jest w stanie sprostać wyzwaniom tej „informacyjnej rewolucji” - twierdzi Tomasz Wojtczak.
Awangarda technologiczna w woj. podlaskim
Technologia FTTH – czyli Fiber To The Home – pozwala na wprowadzenie bezpośrednio do mieszkania łącza światłowodowego, z którego domownicy mogą korzystać niezależnie. W przełożeniu na prozę życia oznacza to, że jednocześnie możemy rozmawiać przez Skaype’a, pobierać na dysk filmy i muzykę, oglądać relacje on-line.
możliwości internetu zobacz FILM
- W miejscowości Milewo zbudowaliśmy odcinek testowy, jest to jednocześnie pierwsze wdrożenie technologii w naszym województwie – mówi Tomasz Wojtczak. W ten sposób łomżyńska firma sprawdza działanie technologii. Pierwszy, docelowy etap budowy ruszy już niebawem, w listopadzie, we wsi Rutki. Finał inwestycji nastąpi w połowie przyszłego roku.
- Dotrzemy minimalnie do 1800 gospodarstw domowych – twierdzi Tomasz Wojtczak. – Ale jeśli uda się zrealizować plan optymalny, to w naszym zasięgu znajdzie się 4500 domów.
Rodzinne firmy internetowe stanowią w kraju 20 proc. rynku i chociaż są to przedsiębiorstwa z reguły niewielkie, to prawo telekomunikacyjne nakłada na nie takie same obowiązki jak na wielkie korporacje… na przykład zobowiązania dotyczące obronności państwa.
- Trudno konkurować z dużymi dostawcami usług bez możliwości uzyskania dofinansowania – twierdzi Tomasz Wojtczak. Małżeństwu z Łomży udało się zdobyć środki z Unii Europejskiej, napisali genialny projekt (na 78 złożonych o dofinansowanie wniosków zajął pierwsze miejsce w rankingu!) i w około 70 procentach ich inwestycja będzie finansowana zewnętrznie. Powstanie dzięki temu nowoczesna sieć światłowodów, która dotrze do mieszkańców Kupisk, Drozdowa, Piątnicy, Nowogrodu, Małego Płocka… łącznie aż do 39 miejscowości, w tym do połowy sołectw gminy Łomża. Cena za nowoczesny Internet będzie bardzo przystępna.
- Planujemy oscylować wokół kwoty 40 złotych za Internet, oczywiście usługę będzie można zamówić w pakiecie z telewizją, telefonem – informuje Tomasz Wojtczak. - Przyłączenie do infrastruktury będzie zupełnie bezpłatne i umożliwi świadczenie naszej usługi dopiero po złożeniu zamówienia przez klienta. Nasi przedstawiciele będą pojawiać się na terenie miejscowości objętych projektem, aby zbadać ilu mieszkańców będzie zainteresowanych zainstalowaniem bezpłatnego przyłącza.
Europejska Agenda Cyfrowa i Narodowy Plan Szerokopasmowy zakładają, że do 2020r wszyscy Europejczycy powinni mieć dostęp do Internetu Nowej Generacji o prędkości co najmniej 30Mbit/s, a przynajmniej połowa europejskich gospodarstw domowych dostęp do połączeń o przepustowości przekraczającej 100 Mb/s. Tymczasem województwo podlaskie jest ciągle w „ogonie” nowoczesnych technologii internetowych, czyli na kolejnym polu powiela społeczno-gospodarczy model Polski „B”. Małżeństwo Wojtczak realizuje jeden z najbardziej nowatorskich projektów w tej części kraju. Korzyści związane z inwestycją są nie tylko globalne oraz regionalne, ale i lokalne. Firma płaci podatki w Łomży, a w najbliższym czasie planuje zwiększyć zatrudnienie. Wypracowane pieniądze krążą w lokalnej gospodarce.
- Jesteśmy firma rodziną, naszych klientów spotykamy każdego dnia na ulicy, to tworzy relacje, których wielcy operatorzy nie są wstanie zaoferować, szacunek i zaufanie – mówi Tomasz Wojtczak. – Nasza firma oferuje proste warunki współpracy, a kontakt z klientem jest naprawdę bezpośredni.
Każdy kto choć raz w życiu miał problem z „korporacyjnym” dostawcą Internetu, wie, że operator z własnego miasta, regionu – to rzecz bezcenna.
J.Święszkowska
Komentarze