Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 08:58
Reklama

Stypendysta Fulbrighta w Akademii Łomżyńskiej

Kevin Wang, stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, przez rok akademicki 2023/2024 będzie uczyć studentów Akademii Łomżyńskiej przedmiotów z obszaru computer science.

- Przyjechałem do Polski ponieważ jest to jeden z najszybciej rozwijających się krajów na świecie. Chcę poznać charakter Polaków i umiejętności waszych inżynierów - mówił Kevin Wang podczas kameralnego spotkania powitalnego w gabinecie Rektora Akademii Łomżyńskiej profesora Dariusza Surowika. 

Kevin Wang  ukończył studia na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor w stanie Michigan, uzyskując tytuły licencjata i magistra w dziedzinie informatyki. To jeden z najlepszych i najbogatszych amerykańskich uniwersytetów publicznych, z piątym budżetem w USA. W światowych rankingach poziomu nauczania uczelnia ta plasuje się pomiędzy szóstym a osiemnastym miejscem. 

Po ukończeniu Programu Fulbrighta w Akademii Łomżyńskiej młody programista planuje udać się do Seattle i dołączyć do dużego zespołu studia gier wideo jako inżynier oprogramowania. Najbliższy rok zamierza jednak poświęcić realizowaniu swojej drugiej, wielkiej pasji - nauczaniu. Stypendysta najczęściej programuje w językach C++ i Python, a jego naukową pasją jest tzw. uczenie maszynowe. Prywatnie Kevin Wang jest pasjonatem gier wideo, bibliofilem i rowerzystą. 

Program Fulbrighta działa w ponad 160 krajach na całym świecie. To największy oraz najbardziej prestiżowy  program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, swoją reputacją wykraczający poza środowisko akademickie. Program powstał w USA z inicjatywy amerykańskiego senatora J. Williama Fulbrighta w 1946 roku, w celu wzmacniania pokoju i budowania porozumienia między narodami poprzez wymianę naukową studentów, doktorantów oraz naukowców. W Polsce program został wprowadzony w 1959 roku. Jeden z jego modułów daje możliwość naukowego pobytu w Polsce amerykańskim studentom, wykładowcom, ekspertom. Akademia Łomżyńska korzysta z tej opcji po raz czwarty, będąc w gronie nielicznych polskich uczelni, którym Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta oferuje możliwość cyklicznego goszczenia stypendystów Fulbrighta. W roku akademickim 2023/2024 Amerykanek i Amerykanów, którzy otrzymali prestiżowe stypendium Fulbrighta na przyjazd do kraju nad Wisłą jest zaledwie 34 osoby. Ich sylwetki, zainteresowania badawcze i pasje możemy poznać na stronie internetowej Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama