Serię przetargów dotyczących inwestycji, które powinny rozpocząć się w tym roku ogłosił Urząd Miejski w Łomży. Główne z nich dotyczą układu komunikacyjnego i zależą od skuteczności w pozyskiwaniu funduszy unijnych i innych źródeł krajowych i międzynarodowych.
Pierwszą wiosenną "jaskółką" inwestycji drogowych stało się w mieście rozpoczęcie budowy ulicy Wiosennej. Za 2,9 miliona z złotych między Przykoszarową a Szosą do Mężenina powstanie nowa infrastruktura techniczna pod ziemią, a także jezdnia, chodniki i wszystkie elementy niezbędne do normalnego funkcjonowania rosnącego tam osiedla domów jednorodzinnych.
Plany na dalsze miesiące wyglądają imponująco. Jest w nich mowa przede wszystkim o "rozbudowie" Szosy Zambrowskiej od Ronda Lutosławskiego do skrzyżowania z ulicą Księżnej Anny, jako części projektu modernizacji miejskiego odcinka drogi krajowej nr 63. Ma powstać druga jezdnia, nowe skrzyżowania, ścieżka rowerowa. Wszystko za niespełna 5 milionów złotych (tak przynajmniej zapisane zostało w budżecie miasta na 2016 rok), z czego blisko 4,1 mln miałoby pochodzić z ministerialnego dofinansowania.
Droga krajowa 63 pojawia się także w tytule kolejnych dwóch przetargów. Dotyczą one "przebudowy" dwóch odcinków ulicy Sikorskiego. Jeden to 270-metrowy fragment od zbiegu z Wyszyńskiego do Alei Legionów (bez obu głównych skrzyżowań), drugi - 670 metrów od Legionów do Wojska Polskiego (także bez głównych skrzyżowań). W obu przypadkach miasto wyraźnie akcentuje , że przetarg może być unieważniony jeżeli unijnego dofinansowania nie uda się pozyskać,
Kolejny "drogowy" przetarg dotyczy dokumentacji technicznej pod przyszłe przebudowy ulic 3 Maja, Stacha Konwy, Wiejskiej oraz bezimiennego na razie "łącznika" między Poznańską a Ciepłą.
Powodzenie zaplanowanych na ten rok przedsięwzięć, czyli zdobycie funduszy, oznaczałoby w praktyce dokończenie modernizacji najważniejszych w granicach miasta szlaków komunikacji lokalnej i tranzytowej. Nie licząc - oczywiście - ulicy Wojska Polskiego, najbardziej obciążonej ciężkim ruchem i także najbardziej zdewastowanej. Nową jakość uzyskałaby jednak trasa wylotowa w kierunku Zambrowa oraz kluczowa ulica Sikorskiego. Jej dwa fragmenty - od mostu "Hubala" na Narwi do ronda Lutosławskiego oraz od Wojska Polskiego do Nowogrodzkiej - zostały wyremontowane w latach 2013 - 2014 z udziałem funduszy unijnych, a od ronda Lutosławskiego do skrzyżowania z Wyszyńskiego wraz ze skrzyżowaniem z Zawadzką jako "offset" związany z budową Galerii Veneda. Stopniowo także realizowany jest program budowy ulic, w którym mają swoje miejsce ważne lokalnie, ale nieco mniej obciążone tranzytem ulice, zwłaszcza w starszej części miasta.
Komentarze