- Jako organ prowadzący Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, czyli samorząd województwa, staramy się systematycznie uzupełniać i rozbudowywać ofertę szpitala łomżyńskiego, który ma ogromnie ważną rolę w subregionie i wysoki poziom referencyjny, czyli jakość świadczeń. Myślę, że nie ma miesiąca bez kolejnych aplikacji o fundusze ze strony szpitala: czy to do samorządu województwa jako organu prowadzącego, czy do innych podmiotów. Bardzo cenię, że dyrektor szpitala i jego współpracownicy tak często potrafią pozyskać dofinansowanie z zewnątrz - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Termomodernizację, która oznacza oszczędności energii wspiera fundusz ochrony środowiska.
- Środki, które rząd przeznacza na modernizacje obiektów ochrony zdrowia, w skali kraju to 700 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chciałbym podkreślić, że to środki krajowe, a nie unijne czy z innych źródeł zagranicznych. Trafiają nie tylko do samorządów wielkich miast, wiele z radością i dumą kierujemy do mniejszych samorządów - podkreślał Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.
Umowa podpisana w łomżyńskim szpitalu oznacza inwestycję o wartości blisko 6 milionów 600 tysięcy złotych (dofinansowanie z NFOŚiGW - 5 milionów 710 tys.), ale według szacunków, które powstały w 2019 roku, kiedy rozpoczynała się realizacja projektu. Będzie to termomodernizacja dwóch budynków: G i H, czyli kuchni oraz bloku z oddziałem psychiatrycznym, dziecięcym i pododdziałem onkologicznym. Planowane jest docieplenie ścian zewnętrznych oraz stropów, wymiana instalacji centralnego ogrzewania, stolarki okiennej armatury sanitarnej, systemów oświetlenia. Powstaną też instalacje fotowoltaiczne na dachach.
- Będzie to ostatni etap naszej termomodernizacji. Szacujemy, że powinien oznaczać około 60 procent oszczędności energii. Myślę, że inwestycja rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Postaramy się, by była jak najmniej uciążliwa dla pacjentów - wyjaśniał dyrektor Jarosław Pokoleńczuk.
W podpisywaniu umowy wziął udział także wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski.
- To kolejny przykład, że rząd PiS dotrzymuje słowa i realizuje zrównoważony rozwój kraju, bez dzielenia na Polskę A i B. Pieniądze płyną do Polski lokalnej, bardzo się cieszę - stwierdził Michał Wiśniewski.
Z gratulacjami pospieszyli także Bogumiła Olbryś, przewodniczący rady społecznej szpitala, burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski, radny Piotr Modzelewski, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
-Szpital nie jest naszą jednostką, ale oczywiście cieszymy się, że korzysta placówka zajmująca się mieszkańcami miasta i regionu. Doceniamy wielkie wsparcie ze strony wicemarszałka Marka Olbrysia i radnych województwa. Jako samorząd miasta staramy się zresztą także partycypować w zakupach wyposażenia - mówił Mariusz Chrzanowski.
Komentarze