Wystawa z całą pewnością przywołała wiele wspomnień wśród osób, które użyczyły monideł jak też wśród widzów, wspominających czasy swojej młodości. O historii należy pamiętać i pogłębiać ją, bo bez niej nie ma przyszłości.
Monidła to rodzaj portretowego wizerunku realistycznego, najczęściej malowanego na podstawie zdjęcia ślubnego. Charakterystyczną cechą tego zazwyczaj czarno – białego obrazu było podkolorowanie ust ( na czerwono) oraz oczy (lazurowo - niebieskich) inne detale retuszowano. Portretowanym postaciom często dodawano okazalsze stroje.
Po oficjalnej części, przybyłych gości zaproszono do zwiedzania wystawy monideł, na którą składają się sześćdziesiąt trzy monidła różnego rodzaju, ślubne, komunijne, portretowe, rodzinne. Najstarsze monidło pochodzi z początku XX wieku, najmłodsze z lat 80. XX wieku. Na wernisażu pojawiły się również osoby, które przekazały monidła.
W holu wystawienniczym biblioteki wyeksponowano oryginały monideł wraz z opisami, a w Lokalnej Izbie Historii i Tradycji biblioteki wielkoformatową wystawę monideł, która wyruszy niebawem w tournee po lokal much ośrodkach kultury.
Komentarze