Uroczystości rozpoczęły się w Starej Farze, gdzie została odprawiona Msza św. w rycie klasycznym w obecności wojska oraz dam stylizowanych zgodnie z kodem kulturowym XVII w. Po niej ruszyła parada w licznym korowodzie, w którym szły wspomniane damy dworu na czele z królową Marysieńką, piechota polska, wojsko tureckie, czambuł tatarski oraz licznie reprezentowana husaria. Wartym podkreślenia jest obecność króla Jana III Sobieskiego, perfekcyjnie zrekonstruowanego, który występował w pełnej zbroi tzw. karacenie i również poruszał się konno prowadząc banderię.
- Sensem wydarzenia było ukazanie, że warto czerpać z historii lekcję oraz pokazywać nasze zwycięstwa, tak byśmy nie popełniali błędów, a działali jako państwo skuteczne, mądrze podejmujące decyzje – wyjaśnił Dariusz Wasilewski, husarz i organizator przedsięwzięcia. - Celem wydarzenia była również promocja twórcy miasta Białystok, Stefana Mikołaja Branickiego, którego wojska podlaskie brały udział w Bitwie pod Wiedniem i pod Parkanami - dodał organizator.
Pod białostockim ratuszem odbyły się pokazy, animacje, wszystko przypominało o jednej z najważniejszych bitew świata. Polacy dzięki geniuszowi Sobieskiego uratowali Europę. Wśród pokazów wyróżnić należy widowiskową musztrę husarską oraz łuczników konnych, którzy ukazali swoje niesamowite umiejętności w celowaniu do tarcz.
Organizatorami wydarzenia była Fundacja Obowiązek Polski. Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja 2023 Wolność po polsku. Patronat Honorowy: JE ABP Józef Guzdek Metropolita Białostocki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komentarze