Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 07:27
Reklama dotacje rpo

Lekcja historii z IPN w Zespole Szkół Technicznych Kolnie - [VIDEO]

W Zespole Szkół Technicznych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kolnie, odbyły się warsztaty edukacyjne połączone z interaktywną lekcją historii. W role nauczycieli weszli pracownicy biura edukacji narodowej Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku. Spotkanie z kolneńską młodzieżą rozpoczął wykład, podczas którego wyświetlone zostały teledyski zrealizowany w ramach projektu "Rytmy Pamięci" w tym najnowszy zatytułowany „Walcząca”. Bohaterkami teledysku są trzy kobiety związane z województwem podlaskim, które reprezentują różne środowiska, ale łączyło ich jedno – miłość do Ojczyzny.
Lekcja historii z IPN w Zespole Szkół Technicznych Kolnie - [VIDEO]

Projekt Rytmy Pamięci to nowatorskie podejście do nauki historii. Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku we współpracy z Ochotniczymi Hufcami Pracy podjęło się zachęcenia uczniów do poznawania najnowszej historii Polski dzięki niekonwencjonalnym metodom.

Premierowa edycja projektu Rytmy Pamięci poświęcona była zbrodni katyńskiej, druga w związku z 80. rocznicą przemianowania ZWZ na AK, o Armii Krajowej właśnie, a trzecia tegoroczna dedykowana jest kobietom niezłomnym. 

W realizację najnowszego teledysku z serii Rytmy pamięci zaangażowani byli  także uczestnicy zajęć Ochotniczych Hufców pracy z Kolna. Były to m.in. warsztaty rapowe prowadzone przez Maksima - rapera z Białegostoku. Młodzież samodzielnie przygotowywała teksty do utworów, następnie nagrywali w studiu utwory, a na koniec realizowany był teledysk.
Jak mówili pracownicy IPN-u XXI wiek stawia przed każdym  nowe wyzwania. W sztafecie pamięci powinniśmy być zrozumiali dla młodego pokolenia dlatego pracownicy IPN-u chcą wciąż tę samą prawdę historyczną opowiadać na wiele sposobów za sprawą nowych technologii, ale także wydarzeń artystycznych. 
Po prezentacji teledysku już w klasach przeprowadzone zostały interaktywne warsztaty. Takie projekty to promowanie historii Polski, a opowiadanie o bohaterskich czynach Polaków w tak niecodzienny sposób pozwala pokazywać historię, także tę lokalną w sposób zrozumiały oraz łatwy do przyjęcia.  



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama