Wzór agroprzedsiębiorczości
Marek Olbryś gratulując laureatom, zaznaczył, że wyniki tegorocznej AgroLigi to kolejne potwierdzenie, jak znakomicie udało się zrealizować zapoczątkowany w latach 90. program rozwoju mleczarstwa w subregionie łomżyńskim.
- Wtedy zaczęły powstawać gospodarstwa, które obecnie – bez cienia przesady – należą do ścisłej europejskiej i światowej czołówki w produkcji mleka najwyższej jakości. Mają oparcie w potężnych przedsiębiorstwach przetwórczych w Grajewie, Piątnicy i Wysokiem Mazowieckiem, których nazwy i wyroby znane są na cały świecie - powiedział wicemarszałek.
Jak podkreślał, wszystko to zaczynało się w kurpiowskiej niezamożnej gminie Turoś, gdzie także swoje jak przedsięwzięcie prowadzą Mistrzowie dzisiejszego rolniczego konkursu.
Doradca roku z Hajnówki
W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim rozstrzygnięto także konkurs na “Doradcę Roku”. Najlepsza w województwie podlaskim okazała się Agnieszka Kościuczuk, która na co dzień pracuje w powiatowym zespole doradztwa rolniczego w Hajnówce.
- Nagroda, którą otrzymałam jest zwieńczeniem mojej ciężkiej pracy, poświęcenia rolnikom – nie kryła wzruszenia Agnieszka Kościuczuk, która swoją przygodę z doradztwem rozpoczęła w 2006 roku. - Zaczynałam jako młodszy specjalista, a teraz jestem głównym specjalistą. Pracuję w powiecie hajnowskim. Jest to dość specyficzny teren. Dominują tu bardzo małe gospodarstwa. W naszym powiecie występuje obszar objęty Naturą 2000. W związku z tym rolnicy nie mogą wprowadzać szeregu zadań. Ciąży na nich obowiązek szczególnej ochrony środowiska. Do tego znajdujemy się w otulinie Puszczy Białowieskiej. Dlatego tych wyzwań jest sporo – wyjaśniała Agnieszka Kościuczuk.
W tym roku w wojewódzkim etapie konkursu uczestniczyły cztery przedsiębiorstwa z branży AGRO oraz cztery gospodarstwa. Dominika i Karol Bednarczyk z miejscowości Łacha (pow. kolneński) oraz przedsiębiorstwo Multicco-Agro będą reprezentować nasz region na szczeblu krajowym. Finał ma się odbyć w przyszłym roku, tradycyjnie w Pałacu Prezydenckim.
Komentarze