Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:05
Reklama

Zasady zgłaszania się kandydatów na członka obwodowej komisji wyborczej

Osoby zainteresowane udziałem w pracach obwodowych komisji wyborczych (dalej: OKW) powinny zwrócić się do pełnomocników komitetów wyborczych zarejestrowanych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 15 października 2023 r., którzy dokonują zgłoszeń kandydatów do składów OKW. Prezydent Miasta nie przyjmuje zgłoszeń indywidualnych i nie pośredniczy w ich przekazywaniu pełnomocnikom wyborczym.

Rejestracja komitetów wyborczych trwa do 28 sierpnia 2023 r. Wykaz zarejestrowanych komitetów wyborczych udostępnia Państwowa Komisja Wyborcza na stronie internetowej https://pkw.gov.pl/ oraz https://pkw.gov.pl/aktualnosci/informacje/wykaz-zawiadomien-o-utworzeniu-komitetu-wyborczego-zlozonych-panstwowej-komisji-wyborczej.

1. Kandydatem do składu OKW może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:
1) jest obywatelem polskim;
2) najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;
3) nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
4) nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
5) nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
oraz która stale zamieszkuje na obszarze Województwa Podlaskiego i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze Województwa Podlaskiego.

Kandydatem do składu OKW nie może być:
1) kandydat w wyborach;
2) komisarz wyborczy;
3) pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego;
4) pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego;
5) urzędnik wyborczy;
6) mąż zaufania;
7) obserwator społeczny;
8) osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach:
  a) małżonkiem,
  b) wstępnym,
  c) zstępnym,
  d) rodzeństwem,
  e) małżonkiem zstępnego, wstępnego lub przysposobionego,
  f) osobą pozostającą w stosunku przysposobienia
– jeżeli kandydat kandyduje w okręgu wyborczym, dla którego właściwa jest dana komisja;
9) pełnomocnik, o którym mowa w art. 55 Kodeksu wyborczego, w komisji właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania w jej imieniu.

2. Zgodnie z ustalonym kalendarzem wyborczym pełnomocnicy wyborczy dostarczają zgłoszenia kandydatów na członków OKW do dnia 15 września 2023 r., a obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez Komisarza Wyborczego w Łomży do dnia 25 września 2023 r. 
Jeżeli liczba zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych kandydatów na członków danej OKW miałaby być większa niż ustawowy skład liczbowy komisji – kandydatów do składu komisji wyłania się w drodze publicznego losowania.

3. Osoby powołane na członków OKW zostaną powiadomione o terminie pierwszego posiedzenia komisji oraz terminie obowiązkowego szkolenia.

4. Wyborcy mogą samodzielnie zgłaszać swoje kandydatury na członka OKW Komisarzowi Wyborczemu, który może powołać ich w skład komisji w przypadku konieczności jej uzupełniania (tzw. lista rezerwowa). Zgłoszenia te przyjmują urzędnicy wyborczy Miasta Łomży.

Podstawa prawna
- art. 182 § 11 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy
- Uchwała Nr 11/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 lutego 2019 r.
- Uchwała Nr 50/2023 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 14 sierpnia 2023 r.
Wszelkie informacje związane z wyborami do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej publikowane są na bieżąco w zakładce wyborczej w BIP Urzędu: http://www.lomza.pl/bip/index.php?k=1618.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama