Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 21:43
Reklama

15 sierpnia. Święto Wojska Polskiego w Łomży - [VIDEO]

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone w dniu 15 sierpnia nieprzypadkowo. Celem jest upamiętnienie jednej z najważniejszych batalii we współczesnej historii, czyli kontrofensywy Polaków w Bitwie Warszawskiej. Operacja wyparcia bolszewików, która trwała w dniach 13–25 sierpnia 1920 r., de facto zatrzymała marsz Sowietów na zachód kontynentu i pokrzyżowała im plany podboju Europy. Również w Łomży kwiaty i znicze w miejscach poświęconych wojskowym, którzy zasłużyli się w historii Polski i Łomży, a zwłaszcza w bohaterskiej obronie miasta w wojnie polsko-bolszewickiej na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku złożono tradycyjnie przed pomnikiem żołnierzy 33 Pułku Piechoty na Placu Jana Pawła II.

Etos żołnierzy jako obrońców wartości, pokoju i gwarantów bezpieczeństwa umacniał się przez całe dwudziestolecie międzywojenne, również w sierpniu 1939 r. Współcześnie polski rząd wzmacnia wojsko i odbudowuje jednostki w całym kraju.

Przedwojenne święto nigdy nie zostało oficjalnie uchylone ani zniesione, jednak komunistyczne władze uznały, że stosowniejszą datą będzie 12 października, czyli upamiętnienie bitwy pod Lenino, którą stoczyła z Niemcami 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Do obchodów 15 sierpnia i upamiętnienia Bitwy Warszawskiej powrócono w 1992 r., już po upadku rządów komunistycznych w Polsce.

W łomżyńskich uroczystościach udział wzięli także przedstawiciele organizacji pozarządowych, mieszkańcy miasta i harcerze.

Uczestnicy krótkiej uroczystości złożyli także kwiaty przed pomnikiem Papieża Jana Pawła II, następnie w Katedrze łomżyńskiej odprawiona została Msza święta w intencji Ojczyzny.

Organizatorami głównych wydarzeń związanych ze Świętem Wojska byli w Łomży tradycyjnie: prezydent miasta Mariusz Chrzanowski, starosta Lech Marek Szabłowski oraz pułkownik Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego im. gen bryg Mariana Raganowicza, który dowodził obroną miasta w 1920 roku. Tego dnia odbył się także piknik militarnym „Wojska na swojsko” oraz patriotyczny koncerte Zespołu Artystycznego, który powstał przy 18. Łomżyńskim Pułku Logistycznym.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama