Do rozmowy o potrzebach młodych ludzi, z którymi na co dzień maja do czynienia zaproszono przedstawicieli lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Rajgród i Szczuczyn, szkół, Policji oraz animatorów kultury i sportu. Np. w Szczuczynie od kilku lat działa młodzieżowa rada miejska.
Debata Głos Młodych! Słuchamy! Rozmawiamy! Działamy!” okazała się przestrzenią dla dorosłych do rozmów o młodzieży z młodzieżą, dla młodzieży przestrzenią do prezentacji swoich osiągnięć projektowych, ale przede wszystkim o wspólnego spędzenia czasu w niesamowitej atmosferze.
Uczestnicy projektu nawiązali ze sobą nowe relacje, a wspólne cele pozwoliły na przekonanie dorosłych, o tym, że są samodzielni, umieją planować i decydować, odnoszą sukcesy co wzmacnia w nich poczucie własnej wartości, a swoje marzenia są w stanie zrealizować o czym świadczy nowa sala, która zintegrowała młodzież ze Szczuczyna.
W murach Biblioteki - Centrum Kultury w Szczuczynie, niemalże jak w sejmie debatowano o tym jak młodzież ma uwierzyć w siebie, jak ma lepiej poznać i zrozumieć społeczność w której żyją. Nawiązać relacje i współpracować zarówno z rówieśnikami i dorosłymi.
Od 2001 roku program „Równać Szanse” wspiera ciekawe inicjatywy społeczne służące wyrównywaniu szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z małych miejscowości, poprzez podnoszenie ich społecznych i emocjonalnych kompetencji. To wyjątkowy system wsparcia dla lokalnych inicjatyw społecznych, który kompleksowo stawia na rozwój młodzieży z małych miejscowości, łącząc w sobie ofertę wsparcia finansowego, szkoleń oraz forum wymiany doświadczeń. Bo ja pisał Igor Newerly to pokonywanie siebie samego w dążeniu do doskonałości jest kulturą, a pokonywanie przyrody i materii jest tylko cywilizacją.
Komentarze