Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 23:48
Reklama

Podlaskie Święto Chleba 13 sierpnia w Ciechanowcu - [FOTO]

XXI Podlaskie Święto Chleba - Konkurs na wykonanie tradycyjnej równianki. Jak mówi stare ludowe porzekadło „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Podczas sierpniowego święta Matki Boskiej Zielnej, przypadającego na 15 dzień tego miesiąca, od wieków święcono naręcza kwiatów, zbóż i ziół ułożonych w bujne, kolorowe bukiety.

Autor: Fot. Monika Garalowska, Artur Warchala

Zwyczaj ten był wyrazem wdzięczności za zebrane płody rolne i wszelkie dary natury, którymi Bóg darzył w zamian za ciężką pracę. Wiejskie gospodynie wplatały do równianek złociste kłosy zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa i prosa, które symbolizowały plony zebrane na polu. Młode dziewczyny nie żałowały najpiękniejszych kwiatów z ogrodu - bukiety zdobiły złote kule, floksy, dalie i astry, nagietki i nawłocie. Tradycyjnie pojawiały się także warzywa – marchew i buraki oraz owoce, szczególnie nadziane na patyk czerwone jabłuszka, a także len, jarzębina, dojrzałe makówki oraz zbierane na łąkach, miedzach i w lasach rośliny lecznicze, takie jak piołun, krwawnik, wrotycz, mięta i dziurawiec. Poświęcony w Kościele bukiet miał ogromne znaczenie w wiejskiej obrzędowości i wierzeniach. Z czcią i szacunkiem zabierano go do domu i chowano w zaszczytnym miejscu za „świętym” obrazem. Równianka miała przynieść domostwu błogosławieństwo i ochronić przed wszelkimi nieszczęściami.

- Zwyczaj przygotowywania i święcenia równianek jest znany do dziś, jednak nie jest już tak powszechny jak dawniej. Warto zadbać, aby ta piękna tradycja związana z jednym z najstarszych świąt Maryjnych nie popadła w zapomnienie, warto przekazać ją następnym pokoleniom - informuje Dorota Gnatowska, kierownik Działu Tradycji Zielarskich Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. - 13 sierpnia, podczas obchodów Podlaskiego Święta Chleba, wzorem lat ubiegłych zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie tradycyjnej równianki - dodaje Dorota Gnatowska.

Do konkursu można zgłaszać bukiety przyniesione z domu, a także te wiązane na miejscu, z własnych przygotowanych materiałów. Konkurs startuje punktualnie o godzinie 10, w zagrodzie przy chacie z miejscowości Koce, położonej w sąsiedztwie kościoła w skansenie. Równianki będą przyjmowane do godziny 14.00. Nagrody w konkursie zostały ufundowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się w Regulaminie.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama